آیا مدار دنباله‌دار سوان هذلولی است؟

دنباله‌دار نویافته‌ی سوان (سی/۲۰۲۰ اف۸) دارد روز به روز زیباتر می‌شود. این دنباله‌دار اکنون در تلسکوپ‌های کوچک نمایی برجسته پیدا کرده، و می‌تواند تا ماه آینده برای چشم نامسلح هم دیدارپذیر شود. عکسی که اینجا از این دنباله‌دار می‌بینید را گرالد رمان دیروز از تیوولی نامیبیا گرفته.

رمان می‌گوید: «درازای دُم این دنباله‌دار تقریبا یک درجه‌ی کامل شده. و با قدر ۷.۵+، هدفی آسان برای تلسکوپ ۱۲ اینچی من بود.»

ولی این دنباله‌دار زیبا از کجا آمده؟

مسیر سوان سرنخ مهمی به ما می‌دهد. این دنباله‌دار نخستین بارست که به سوی خورشید می‌آید، و گرانش خورشید احتمالا آن را به ژرفای فضا پرتاب خواهد کرد. دنباله‌دار سوان شاید یک "دنباله‌دار هذلولی" باشد- یعنی دنباله‌داری که برون‌مرکزیِ مدارش بیشتر از ۱ است. چنین دنباله‌دارهایی از ابر اورت، و حتی شاید از فضای میان‌ستاره‌ای می‌آیند.

هذلولی بودن مدار دنباله‌دار سوان قطعی نیست. آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا بر پایه‌ی یک بازه‌ی رصدیِ تنها سه روزه، برون‌مرکزیِ مدار دنباله‌دار سوان را ۱.۱+/-۰.۲ گزارش کرده. نوارهای خطا هنوز بزرگند. ولی این بی‌قطعیتی با رصدهای بیشتر و افزایش داده‌ها در شب‌های آینده کمتر خواهد شد.
پویانمایی سه‌بعدی مدار دنباله‌دار سوان نشان می‌دهد که در بازه‌ی زمانی میان آوریل ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ خورشید را دور خواهد زد. انتظار می‌رود دنباله‌دار سوان در حدود ۲۷ می ۲۰۲۰ به نقطه‌ی پیراهور یا حضیض، نزدیک‌ترین نقطه ی مدارش به خورشید برسد- دو هفته پیش از رسیدن به نزدیک‌ترین نقطه به زمین. مدار آن نسبت به صفحه‌ی برجگاهی (دایره‌البروجی) ۱۱۱ درجه کج است


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet SWAN - C/2020 F8 - Gerald Rhemann - Tivoli - Namibia - comet - tail - magnitude - sun - hyperbolic comet - eccentricity - Oort Cloud - observation arc - JPL -  perihelion - Earth - ecliptic plane

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه