استارلینک x استارلینک!

* چه چیزی بدتر از یک قطار ماهواره‌های استارلینک در یک تصویر نجومی است؟ پاسخ: دو قطار استارلینک در یک تصویر نجومی!
شبکه‌ای از رد ماهواره‌های استارلینک. دنباله‌دار اتلس هم می‌کوشد خودش را به سختی در آن گوشه نشان دهد! این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۲ مگ)
روز ۱۹ آوریل در جمهوری چک، ستاره‌شناس آماتور، زدنک باردون چیزی را که شاید نخستین تصویر از دو قطار متقاطع استارلینک همزمان در یک چارچوب بود را به تصویر کشید.

باردون می‌گوید او [خیر سرش!] می‌خواسته از دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۱۹ وای۴) که داشت از هم می‌پاشید عکس بگیرد: «آسمانِ شبانه‌ی منطقه‌ی ما آلودگی نوری بسیاری دارد، و برای به تصویر کشیدن دنباله‌دار به پشته‌ای از چندین نوردهی نیاز داشتم. بدبحتانه مسیر ماهواره‌های استارلینک را در نظر نگرفته بودم و در نتیجه بسیاری از نوردهی‌هایم آلوده شدند.»

این تازه‌ترین نمود تصویری از مشکلی رو به رشد است. اسپیس‌ایکس تاکنون ۳۶۰ ماهواره‌ی استارلینک را به فضا پرتاب کرده و ۱۲۰۰۰ تای دیگر هم برای آینده برنامه‌ریزی کرده است. این ماهواره‌ها تاکنون مهمان ناخوانده‌ی بسیاری از عکس‌های آسمان شب بوده‌اند، به گونه‌ای که تارنمای اسپیس‌ودر یک گالری ویژه برایشان اختصاص داده است.

به گفته‌ی یکی از خوانندگان اسپیس‌ودر، پیتر تار (نویسنده‌ی علمی ارشد در بنیاد پژوهشی Brain & Behavior)، این وضعیت ما را به یاد داستان های علمی-تخیلی می‌اندازد: «تصویر بهت‌آور باردون از الگوی شطرنجی‌ای که ماهواره‌های استارلینک درست کرده‌اند برای کسانی که سن و سالی از آنها گذشته نمایشی زنده از "Tholian Web" در سریال پیشتازان فضا است.»
وی می‌افزاید: «تنها مساله اینست که اینجا چیزی که در دام ایلان ماسک افتاده فضاپیمای اینترپرایز نیست، بلکه ستاره‌شناسی رصدی از روی زمین است که گرفتار او شده .»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Starlink - Czech - Zdenek Bardon - Comet ATLAS - C2019 Y4 - light pollution - SpaceX - Peter Tarr - Brain & Behavior Research Foundation - science fiction - The Tholian Web - Star Trek - Enterprise - Elon - Earth

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه