یک روز سیاره زمین از نگاهی متفاوت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۸.۶ مگ)
یک نفس عمیق بکشید. شاید هوا به نظرتان پاکیزه بیاید، ولی تقریبا با اطمینان می‌شود گفت که با همین یک نفس میلیون‌ها ذره‌ی جامد و ریزقطره‌ی مایع را وارد شش‌های خود کرده‌اید. این ذرات که همه جا هستند به نام ذرات "هواپخش" (aerosol) شناخته می‌شوند و می‌توانند در هوا بر فراز اقیانوس‌ها، بیابان‌ها، کوه‌ها، یخچال‌ها و هر جای دیگری یافته شوند.

اگر تاکنون پشته‌های دود آتش‌سوزی جنگل‌ها، خاکستری که دارد از آتشفشان فوران می‌شود، یا توده‌های خاکی که در اثر باد به هوا برخاسته را دیده باشید، هواپخش‌ها را دیده‌اید. ماهواره‌هایی مانند ماهواره‌های ناسا که کارشان دیدبانی زمین است (ترا، آکوا، آئورا، و سوُمی ان‌پی‌پی) نیز هواپخش‌ها را "می‌بینند"، ولی با چشم‌اندازی کاملا متفاوت از فرازای صدها کیلومتری سطح زمین.

در این عکس که در یکی از مدل‌سازی‌های ناسا به نام "جئوز اف‌پی" (Goddard Earth Observing System Forward Processing، GEOS FP) درست شده، نمونه‌ای از این چشم‌اندازهای گسترده را در ۲۳ اوت ۲۰۱۸ می‌بینیم، با انبوه ذرات گوناگون هواپخش که در هوای زمین در رقص و گردشند.

در روز ۲۳ اوت توده‌های غول‌پیکری از دود بر فراز آمریکای شمالی و آفریقا شناور بودند، سه توفند (تندباد دریایی) گوناگون در اقیانوس آرام، و ابرهای بزرگی از غبار هم بر فراز بیابان‌های آفریقا و آسیا.

توفان‌ها درون چرخه‌های غول‌پیکری از هواپخش‌های نمک دریا (رنگ آبی) دیده می‌شوند. این نمک‌ها بخشی از ریزقطره‌های آب دریا هستند که باد آنها را به هوا بلند کرده (افشانک‌های دریا). ذرات کربن سیاه یا همان دوده (اینجا به رنگ سرخ) ذراتی‌اند که می‌توان از آتش‌سوزی‌ها، خودروها، و کارخانه‌ها به عنوان سرچشمه‌های رایجشان نام برد. خاک و غبار هم اینجا به رنگ بنفش نمایانده شده.

تصویر زمینه هم نمایی از شب زمین است که با بهره از داده‌های شبانه‌روزی یکی از دستگاه‌های ماهواره‌ی سومی ان‌پی‌پی به نام دستگاه تصویرگر پرتوسنج دیدنی/فروسرخ سویت (ویرز، VIIRS) به دست آمده و جای شهرها را از روی نور چراغ‌هایشان نشان می‌دهد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
aerosol - wildfire - volcano - NASA - Terra - Aqua - Aura - Suomi NPP - Earth - Goddard Earth Observing System Forward Processing - GEOS FP - Goddard Earth Observing System Forward Processing - North America - Africa - tropical cyclone - Pacific Ocean - Asia - sea spray - black carbon - Visible Infrared Imaging Radiometer Suite - VIIRS

منبع: nasa و apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه