کیوان، از بیرون به درون

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

سفر به سوی سیاره‌ی کیوان (زحل) و نزدیک شدن به آن از درون یک فضاپیما چه حسی دارد؟
نیازی به خیال‌پردازی نیست- فضاپیمای کاسینی ناسا در سال ۲۰۰۴ این کار را به جای ما انجام داد و هزاران عکس را در راه، و صدها هزار عکس را هم پس از ورود به مدار این سیاره گرفت و برایمان فرستاد.
ویدیوی الهام‌بخشی که اینجا می‌بینید از پردازش، برش، و پیوند دیجیتالی شماری از عکس‌های آغازین کاسینی درست شده و بخشی از یک فیلم بزرگ‌تر به نام In Saturn's Rings است که در دست ساخت توسط شرکت آی‌مکس است.
در آغازِ بخش اصلی ویدیو [ثانیه‌ی ۵۶، تصاویر رنگی]، کیوان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و سپس تیتان ابرآلود از پایین چشم‌انداز می‌گذرد. همچنان که کیوان در پس‌زمینه می‌چرخد، کاسینی از فراز میماس می‌گذرد که دهانه‌ی بزرگ هرشل هم بر روی آن نمایانست.
سپس نوبت به حلقه‌های باشکوه سیاره می‌رسد که کاسینی از صفحه‌ی نازکشان می‌گذرد و سایه‌ی این حلقه‌ها بر پیکر خود کیوان نمایان می‌شود.
سرانجام انسلادوس، ماهی که به یخ‌فشان‌های رازگونه‌اش شناخته شده از راه می‌رسد و همزمان با پایان یافتن ویدیو صحنه را به تنهایی از آن خود می‌کند.
فضاپیمای کاسینی پس از آکه بیش از یک دهه به کاوش و پژوهش سامانه‌ی کیوان پرداخته بود، سرانجام با ته کشیدن سوختش در سال ۲۰۱۷ در عملیاتی برنامه‌ریزی شده به درون جو کیوان شیرجه زد، جایی که بی‌شک در آن ذوب و نابود شد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Saturn - Cassini spacecraft - IMAX - In Saturn's Rings - Titan - Mimas - Herschel Crater - ring plane - geyser - moon - Enceladus

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه