گیسوی سبز و دُم آبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار نویافته‌ی سوان با عنوان رسمی سی/۲۰۲۰ اف۸ دُم زیبا و چشم‌نوازی برای خود ساخته. این دنباله‌دار از بخش‌های بیرونی سامانه‌ی خورشیدی آمده و به تازگی از درون مدار زمین گذشته است.
این کوه یخ میان‌سیاره‌ای با برون‌دهی گازی در روز ۱۳ می از نزدیک‌ترین نقطه‌ی مسیرش به زمین، و در روز ۲۷ می هم از نزدیک‌ترین نقطه‌ی مسیرش به خورشید خواهد گذشت.
دنباله‌دار سُوان در اواخر ماه مارس توسط رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری (سوهو) یافته شد. ستاره‌شناس آماتور، مایکل ماتیاتزو این دنباله‌دار را در عکس‌هایی که فضاپیمای سوهو با دوربین‌ "ناهمسانگردی‌های باد خورشیدی" (سوان، SWAN) خود گرفته بود پیدا کرد و به سرعت آن را گزارش داد تا دیگران بتوانند رصدها را آغاز کنند.
این تصویر در نیمه‌های آوریل از آسمان تاریک نامیبیا گرفته شده و گیسوی سبزفام سوان را به همراه دم یونی آبی‌فام بلند و پیچیده‌اش نشان می‌دهد.
اگرچه پیش‌بینی درخشش دنباله‌دارها کار بسیار سختی‌ست، ولی بر پایه‌ی برخی مدل‌ها، دنباله‌دار سوان در ماه ژوئن به اندازه‌ی کافی برای آن که با چشم نامسلح هم دیده شود روشن خواهد شد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet SWAN - tail - comet - Solar System - Earth - C/2020 F8 (SWAN) - Sun - NASA - SOHO - Solar Wind Anisotropies - Namibia - coma - ion-tail

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه