معاینه یک چشم غول‌پیکر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۸ مگ)
در ین تصویر در لابلای فلزات براقِ یکی از یگان‌های تلسکوپیِ تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو، ESO) دو مهندس را می‌بینیم که سرگرم بازرسی و تیمارِ سامانه‌های اپتیکی پیچیده و ظریف آن هستند. چشمان رصدخانه‌ی پارانال اسو هم مانند چشم انسان نیاز به بررسی، آزمایش و نگهداری پیوسته دارند تا همواره بهترین تصویرهای اخترشناسی را برایمان فراهم کنند.

آینه‌های غول‌پیکر ۸.۲ متری این یگان‌های تلسکوپی درون ساختارهای محافظتی جا داده شده‌اند تا این سامانه‌های الکترونیک نوری ظریف و حساسش از محیط خشن و گردوخاکی بیابانی در امان بمانند. ولی با این سطح از محافظت باز هم می‌ارزد که هر از گاهی آینه را پاکیزه کنند! این امری بسیار حیاتی است زیرا حتی کوچک‌ترین آلودگی می‌تواند تصویرهای نجومیِ دریافتی را دگرگون و دچار اعوجاج کند.

ذرات ریز گردوغبار بیابان تاکاما نه تنها کیفیت عکس را پایین می‌آورند، بلکه می‌توانند باعث خوردگی و سایش سطح آینه هم بشوند. این بدین معناست که آینه نه تنها باید پاکیزه نگه داشته شود، بلکه باید روکش آن به گونه‌ی دوره‌ای نوسازی شود. در این برنامه‌ی ESOcast می‌توانید این فرآیند را در عمل ببینید.

این عکس توسط گرهارد هودرپل، سفیر عکاسی اسو و مهندس الکترونیک پیشین سرو پارانال گرفته شده.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ESO - Very Large Telescope - Unit Telescope - Paranal Observatory - opto-electronic - Atacama desert - ESO Photo Ambassador - Gerhard Hüdepohl - Cerro Paranal

منبع: ESO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه