اتلس یک دنباله‌دار تودرتو شده!


دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۱۹ وای۴) شگفتی دیگری برایمان رو کرد.

نخست در ماه مارس گمان می‌رفت به درخشش ناهید برسد. سپس در ماه آوریل از هم پاشید. اکنون، در ماه می، به نظر می‌رسد "دنباله‌داری در دنباله‌دار" شده. تصویر تازه‌ای که اینجا می‌بینید توسط میشائیل یاگر از یورلینگ اتریش گرفته شده و یک ریز-دنباله‌دار با دُمش را درون پوششِ گسترده‌ترِ جَوِ سبزفام اتلس نشان می‌دهد.

یاگر می‌گوید: «این دستاورد یک نوردهی ۳۵ دقیقه‌ای از پشت تلسکوپ ۱۱ اینچی‌ام است. من این دنباله‌دار را که در زمینه‌ی ستارگان جابجا می‌شد دنبال کردم، از همین رو ستارگان مانند ردهایی روشن در آمده‌اند.»

اینجا به روشنی می‌بینیم که یکی از تکه‌های هسته‌ی از هم پاشیده‌ی اتلس برای خودش دُمی درست کرده و دارد گاز و غبار را به طور جداگانه درون ساختار کلی بیرون می‌زند. یاگر یک پویانمایی هم از آن درست کرده که نشان می‌دهد آنچه در آن می‌بینیم رد ستارگان پس‌زمینه نیست بلکه دارد همراه دنباله‌دار در فضا جابجا می‌شود.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
شگفتی بعدی چه خواهد بود؟ دنباله‌دار اتلس دارد به سوی خورشید می‌تازد و در ۳۱ ماه می از نقطه‌ی پیراهور (حضیض) مدارش که جایی درون مدار تیر است خواهد گذشت. گرمای شدید خورشید در آن هنگام می‌تواند باعث شود هسته‌ی درهم شکسته‌ی آن خُردتر شود و یک "دنباله‌دارِ درونی" تازه درست کند، یا این که به طور کلی آن را از بپاشد و به ابری از گاز و غبار تبدیل کند. با ما باشید!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet ATLAS - C/2019 Y4 - Venus - comet - Michael Jäger - Jauerling - Austria - core - tail - star - sun - Mercury

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه