گویا اتلس نمی‌خواهد بمیرد!

این تصویر در اندازه‌ی کمی بزرگ‌تر
اوایل سال ۲۰۲۰، دوستداران آسمان با شور و هیجان به دنبال نشانه‌گذاری در گاهشمارهایشان برای روز ۲۱ می بودند. دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۱۹ وای۴) داشت به سوی خورشید می‌آمد و بسیاری می‌پنداشتند با پرواز درون مدار تیر در آن هنگام، به درخششی هم‌اندازه‌ی ناهید برسد.

چنین چیزی رخ نداد. اتلس به جای این کار از هم پاشید. هسته‌ی یخی این دنباله‌دار با افزایش گرمای خورشید در اواخر ماه مارس دچار فروپاشی زودرس شد. رصدگران روی زمین چهار تکه و تلسکوپ فضایی هابل ده‌ها تکه‌ی آن را دیدند.

اکنون یک چرخش نامنتظره در این داستان رخ داده. دنباله‌دار اتلس نمی‌خواهد بمیرد!

میشاییل یاگر از یورلینگ اتریش این عکس را در ۱۲ می گرفت. وی توضیح می‌دهد: «این دستاورد یک نوردهی ژرفِ آرجی‌بی ۱۵۰۰/۱۵۰۰/۵۰۰ از پشت تلسکوپ ۱۱ اینچی‌ام است.»
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگ)

نه، دنباله‌دار اتلس آن چنان که روزهای نخست گفته می‌شد به روشنی ناهید نشده -در حقیقت حدود ۱۶۰ هزار بار کم‌نورتر از آنست- ولی هنوز هم یک دنباله‌دار زیباست. تکه‌های درون هسته‌ی اتلس دارند برون‌ریزی‌های خود را به جو سبزفام آن می‌افزایند و یک توده پنبه‌ به روشنیِ حدود ستاره‌ای از قدر ۹ پدید آورده‌اند.

اتلس به زودی به اندازه‌ی کافی به خورشید نزدیک می‌شود که بشود آن را از روی زمین به آسانی دید. خوشبختانه تصویرگر هورسپهریِ فضاپیمای استریوی ناسا از نیمه‌های ماه می تا اوایل ژوئن دیدگاه بسیار خوبی از این دنباله‌دار خواهد داشت. این دوربین بسیار حسمند و دقیق است، بنابراین شاید بتواند برهم‌کنش اتلس با باد خورشیدی، و نیز هر فروپاشی احتمالی دیگری را ببیند. گوش به زنگ باشید!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet ATLAS - C/2019 Y4 - Venus - Mercury - core - Hubble Space Telescope - Michael Jäger - Jauerling - Austria - RGB - star - Earth - Heliospheric Imager - NASA - STEREO spacecraft - solar wind

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه