نبرد دنباله‌دار سوان با باد خورشیدی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
نبردی تن به تن فضای میان‌سیاره‌ای جریان دارد. شرکت‌ کنندگان: دنباله‌دار سوان (سی/۲۰۲۰ اف۸) و باد خورشیدی!

این دنباله‌دار دم بی‌اندازه بلندی دارد -بیش از ۲۰ برابر قطر ماه کامل- و همین باعث شده رویارویی آن با بادهای خورشیدی بیشتر شود. نتیجه‌ی چنین چیزی هم در این تصویر بی‌نظیر که گرالد رمان از تیوولی نامیبیا گرفته نمایانست.

وی می گوید: «من این عکس را در روز ۴ می به کمک تلسکوپ ۱۲ اینچی‌ام گرفتم. دُم دنباله‌دار به اندازه‌ای بلند بود که ناچار شدم ۶ چارچوب را به هم بچسبانم- و حتی با این کار هم نتوانستم همه چیز را ثبت کنم.»

دم دنباله‌دار سوان زیباست- و آمیزه‌ای پرآشوب از شکاف‌ها، گره‌ها، و ابرهای موجدار. این آشفتگی زیر سر باد خورشیدی است. بی‌نظمی‌های درون باد خورشیدی با پدید آوردن ساختارهایی که در عکس رمان دیده می‌شود خود را نشان می‌دهند. در حقیقت این دنباله‌دار اساسا یک بادنمای کیسه‌ای شده!

حتی نشانه‌هایی از یک توفان خورشیدیِ احتمالی هم در آن دیده می‌شود. در گذشته هم توفان‌های خورشیدی در دم دنباله‌دارها دیده شده بود- از همه پرآوازه‌تر، رویداد سال ۲۰۰۷ بود که فضاپیمای "استریو"ی ناسا برخورد دنباله‌دار اِنکه را با توده‌ای از پلاسمای تاج خورشید که در اثر یک "فوران تاجی" به فضا پرتاب شده بود مشاهده کرد. دم اِنکه پس از آن که همین آشفتگی‌ها در آن پدید آمد، از دنباله‌دار کَنده و جدا شد!
چنین چیزی چگونه می‌تواند رخ دهد؟ میدان‌های مغناطیسی پیرامون دنباله‌دار و میدان‌های مغناطیسی درون باد خورشید که جهت‌های مخالف دارند به هم رسیده و ناگهان به هم پیوند می‌خورند -یک بازپیوند مغناطیسی میانشان رخ می‌دهد- و انرژی هنگفتی آزاد می‌شود که چنین کاری با دُم دنباله‌دار می‌کند.
چگونگی رخ دادن بازپیوند مغناطیسی در اثر برخورد دو خط میدان مغناطیسی که جهت مخالف هم دارند.
روشن است که دنباله‌دار سوان ارزش تماشا دارد. برای راهنمایی‌های رصدی، این نوشته‌ی باب کینگ در تارنمای اسکای اند تلسکوپ را بخوانید [زبان انگلیسی].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet SWAN - C/2020 F8 - solar wind - tail - full Moon - Gerald Rhemann - Farm Tivoli - Namibia - wind sock - magnetic storm - NASA - STEREO spacecraft - CME - Comet Encke - magnetic field - reconnect - Bob King - Sky & Telescope

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه