سوان بر فراز ابرها

این تصویر پویا (گیف) در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۳.۴ مگ و ۹.۴ مگ
دیدن دنباله‌دار سوان (سی/۲۰۲۰ اف۸) آسان نیست. سوان که چند روز تا گذشتنش از کنار خورشید مانده، تنها اندک زمانی پیش از سر زدن آفتاب خود را نشان می‌دهد. در آن هنگام درست روی افق شمالی است و تقریبا در روشنیِ هنگام طلوع غرق و ناپیدا می‌شود. پایین بودنش در افق هم باعث می‌شود به سادگی پشت درختان، ساختمان‌ها و ... ابرها پنهان شود.

میشاییل یاگر در روز ۲۱ می این فیلم کوتاه را از دنباله‌دار سوان در آسمان استیکسندورف اتریش گرفت. یاگر یکی از بهترین عکاسان دنباله‌دارها در جهانست و شاید تنها کسی‌ست که می‌تواند از یک بامداد ابری چنین نمای هنرمندانه‌ای در آورد.

راستش را بگوییم دنباله‌دار سوان دارد کمی ناامیدمان می‌کند. این دنباله‌دار در اواخر آوریل یک برون‌ریزی درخشان داشت که با چشم نامسسلح هم دیده شد و از همین رو انتظار گسترده‌ای می‌رفت نمایش خوبی در این ماه داشته باشد، ولی در عوض دارد خسته‌مان می‌کند. قدر آن اکنون میان ۷+ تا ۶+ برآورد شده، درست زیر آستانه‌ی دید چشم نامسلح.

دنباله‌دار سوان در روز ۲۷ می در جایی نزدیک مدار تیر از کنار خورشید خواهد گذشت. در آن هنگام گرمای سوزان خورشید می‌تواند یا آن را دوباره برافروزد یا به احتمال بسیار نابودش کند. اخترشناسان مشتاقانه پیگیر دگرگونی‌ها هستند. سوان تا پایان این ماه در صورت فلکی برساووش خواهد بود. برای رصد، از این نقشه کمک بگیرید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet SWAN - C/2020 F8 - sun - Michael Jaeger - Stixendorf - Austria - naked-eye - Mercury - constellation Perseus

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه