پیامی از زمینیان

زمینیان با این پیام چه می‌خواهند به ما بگویند؟
تصویری که اینجا می‌بینید پیامی‌ست که در سال ۱۹۷۴ از زمین به خوشه‌ی ستاره‌ای کروی ام۱۳ فرستاده شد.
رصدخانه‌ی آرسیبو که اکنون یکی از بزرگ‌ترین تک-رادیوتلسکوپ‌های جهان است، در زمان بازسازی‌اش رشته‌ای از ۱ها و ۰ها که نماینده‌ی نمودارِ درون این تصویر بودند را به فضا فرستاد.
این تلاش برای ارتباط فرازمینی بیشتر جنبه‌ی تشریفاتی داشت، چرا که انسان‌ها از زمان پیدایش ارتباطات رادیویی تاکنون پیوسته سیگنال‌های رادیویی و تلویزیونی را پخش می‌کرده‌اند.
خوشه‌ی ام۱۳ به اندازه‌ای دورست که این پیام حتی اگر دریافت هم شود، باید چیزی حدود ۵۰ هزار سال انتظار بکشیم تا پاسخی از بیگانگان ام۱۳نشین دریافت کنیم.
در این پیام حقایقی ساده درباره‌ی انسان و دانش او بیان شده: از چپ به راست شماره‌های یک تا ده، اتم‌هایی از جمله هیدروژن و کربن، چند مولکول جالب، دی‌ان‌ای، یک انسان با توصیف، مبانی سامانه‌ی خورشیدی، و اصولی درباره‌ی تلسکوپِ فرستنده.
امروزه چندین برنامه‌ی جستجو و کاوش هوش فرازمینی در دست اجرا است، از جمله یکی از آنها که با رایانه‌ی خانگی هم انجام‌پذیر است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - Earthling - globular star cluster M13 - Arecibo Observatory - radio telescope - hydrogen - carbon - molecule - DNA - Solar System - extraterrestrial intelligence

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه