شاه‌تخته در چشم‌انداز

باید در نیمکره‌ی جنوبی باشید و به جنوب نگاه کنید تا چنین آسمانی را ببینید، آن هم اگر خوش‌شانس باشید.
درست بالای سر این درخت خوش‌منظره سحابی زیبای شاه‌تخته (کارینا) را می‌بینیم، یکی از کم‌شمار سحابی‌های آسمان که با چشم نامسلح دیده می‌شود.
چنین تصویری هم باید از جایی بسیار تاریک گرفته شود تا بتواند سحابی شاه‌تخته را با چنین چشم‌اندازی و این اندازه نزدیک افق نمایان سازد.
سحابی بزرگ شاه‌تخته یا ان‌جی‌سی ۳۳۷۲ جایگاه ستاره‌ی به شدت متغیر اتا شاه‌تخته است، ستاره‌ای که گاهی آنچنان فوران می‌کند که از درخشان‌ترین ستارگان آسمان می‌شود.
بالای شاه‌تخته سحابی مرغ دونده، آی‌سی ۲۹۴۴ را می‌بینیم، سحابی‌ای که نه تنها مانند یک مرغ است، بلکه گره‌های تاریک چشمگیری از غبار هم در خود دارد.
بالاتر از هر دور این سحابی‌های گسیلشی سرخ‌فام ستارگان درخشان چلیپای جنوبی را می‌بینیم و بالا، سمت چپ چارچوب هم سحابی تاریک گونی ذغال خودنمایی می‌کند.
این تصویر از پیوند شش نوردهی پیاپی درست شده که تابستان گذشته از "پادره برناردو" در گوییاس برزیل گرفته شده بودند.
عکاس نجومیِ این تصویر با همه‌ی برنامه‌ریزی‌های دقیقش، باز هم خوش‌شانس بود که توانست این نما را ثبت کند زیرا ابرها -که دسته‌هایی از آنها نزدیک افق دیده می‌شوند- در راه بودند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Carina Nebul - unaided eye - Great Nebula in Carina - NGC 3372 - variable star - Eta Carinae - star - IC 2944 - Running Chicken Nebula - emission nebula - Southern Cross - Coalsack Nebula - Padre Bernardo - Goiás - Brazil

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه