تصویر هابل از پنگوئنی که مراقب تخمش است

چه بلایی سر این کهکشان مارپیچی آمده؟
کهکشان بالایی در این تصویر که ان‌جی‌سی ۲۹۳۶ نام دارد، زمانی برای خودش یک کهکشان مارپیچی معمولی بود، می‌چرخید و ستاره می‌ساخت و خلاصه سرش به کار خودش بود. ولی از بد روزگار، چند صد میلیون سال پیش وارد حریم گرانشی یک کهکشان بیضی‌گون غول‌پیکر به نام ان‌جی‌سی ۲۹۳۷ شد (کهکشان پایینی) و شیرجه‌ای رو به آن را آغاز کرد.
ان‌جی‌سی ۲۹۳۶ که به دلیل شکلش به نام کهکشان گرازماهی نامیده شده نه تنها دارد خم می‌شود، بلکه پیکره‌اش در اثر برهم‌کنش گرانشی نزدیک، دارد دگرگون شده و از ریخت می‌افتد.
یک منطقه‌ی ستاره‌فشان پر از ستارگان آبی‌فام جوان پوزه‌ی گرازماهی را در سمت راست تشکیل داده و مرکز درخشانش هم مانند چشم آن به نظر می‌رسد.
این دو کهکشان که با هم به نام آرپ ۱۴۲ نیز شناخته می‌شوند، از دید برخی مانند پنگوئنی هستند که دارد از تخمش پرستاری می‌کند.
چه پنگوئن و چه گرازماهی، رگه‌های پیچیده‌ی غبار تیره و جریان‌های ستارگان آبی و درخشان رو به پایینِ این کهکشانِ گرفته کشیده شده‌اند.
این تصویرِ آرپ ۱۴۲ چند سال پیش توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شد ولی اینجا آن را با پردازشی نو می‌بینید که جزییاتی بی‌سابقه را در آن نمایان کرده.
آرپ ۱۴۲ حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و جالب این که از شانس، در صورت فلکی مار آبی (مار باریک) هم جای گرفته.
این دو کهکشان به احتمال بسیار تا حدود یک میلیارد سال دیگر به هم پیوسته و یک کهکشان بزرگ‌تر را پدید خواهند آورد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Porpoise Galaxy - spiral galaxy - NGC 2936 - star - elliptical galaxy - NGC 2937 - galaxy - Arp 142 - penguin - Hubble Space Telescope - constellation of the Water Snake - Hydra

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه