رودی تاریک که به قلب کژدم می‌ریزد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۴ مگ)
در این آسمان به نظر می‌رسد رودی تاریک از افق تا ابرهای رنگارنگ نزدیک ستاره‌ی غول سرخ کژدم‌دل (قلب عقرب) روانست.
این رود تاریک یک سحابی پرغبار است که با غبارهایش جلوی نور ستارگان پس‌زمینه نزدیک مرکز کهکشان راه شیری را گرفته و سیمایی ضدنور و تاریک پیدا کرده است؛ گفتنی‌ست بیشترِ غبارهای این سحابی تاریک گاز هیدروژن مولکولی است.
غبارهای پیرامون ستاره‌ی کژدم‌دل (ستاره‌ی آلفای صورت فلکی کژدم) با پراکنِش نور آن یک سحابی بازتابی نامعمولِ "زردفام" پدید آورده‌اند.
بالای آن، ستاره‌ی دوتاییِ درخشان و آبی‌فامِ "رو-ماراَفسای" را در دل سحابی آبی‌فامی که یک سحابی بازتابیِ معمولی‌تر است می‌بینیم، به همراه سحابی‌های گسیلشی سرخ‌فامی که در فضای میان‌ستاره‌ای پراکنده‌اند.
خوشه‌ی ستاره‌ای کروی ام۴ مانند یک ستاره‌ی روشن درست بالا، سمت راست ستاره‌ی کژدم‌دل دیده می‌شود، ولی در حقیقت پشت آن و بسیار دورتر از آنست و حدود ۷۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. فاصله‌ی خود رود تاریک از ما حدود ۵۰۰ سال نوری است.
این تصویر از پیوند نوردهی‌های جداگانه برای پس‌زمینه (آسمان) و پیش‌زمینه (چشم‌انداز زمینی) درست شده که پی در پی، و با یک دوربین و عدسی تله‌فوتو، و در یک شب و از یک جا گرفته شده بودند- این تصویر پویا (gif) به بزرگی ۵.۸ مگابایت را ببینید.
از پیوند آنها تصویری خیره‌کننده به دست آمده که روشنی‌ها و رنگ‌هایی را که چشم ما نمی‌تواند به خوبی درک کند آشکار کرده است.
این تصویر پیوندی در نخستین ساعت‌های روز ۳۱ ژانویه ثبت شده و سیاره‌ی بهرام را هم نزدیک افق خاوری نشان می‌دهد که گویی دارد بالا می‌آید تا در این میدان کیهانی با کژدم هماوردی کند.
اینجا سیاره‌ی تابناک بهرام (مریخ) و بازتابش در آب‌های پیش‌زمینه در سمت چپ یک تک درخت در پناهگاه ملی حیات وحش "بوسکه دل آپاچی"، نیومکزیکو دیده می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
red giant - star - Antares - Milky Way - hydrogen - molecular gas - alpha star of Scorpius - reflection nebula - double star - Rho Ophiuchi - emission nebula - Globular star cluster - M4 - Mars - Bosque del Apache National Wildlife Refuge - New Mexico - planet - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه