بیگانگان در حال دزدیدن آب‌های زمین!

بر فراز این آب‌ها چه خبر است؟
تصویری که اینجا می‌بینید یکی از بهترین تصاویریست که تاکنون از یک تنوره‌ی دریایی گرفته شده، گونه‌ای پیچند (توفان پیچنده) که بر فراز آب رخ می‌دهد.
تنوره‌های دریایی ستون‌های چرخانی از هوای نمدار (مرطوب) و بالارونده هستند که معمولا روی آب‌های گرم پدید می‌آیند. آنها می‌توانند به اندازه‌ی پیچندهای روی زمین (تورنادوها) خطرناک باشند و می‌توانند به سرعت‌هایی بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز برسند.
برخی از این تنوره‌ها دور از سامانه‌های توفانی و حتی در هوای به نسبت آرام پدید می‌آیند. تنوره‌های دریایی می‌توانند به نسبت ترانما (شفاف) باشند و تنها به خاطر الگوی نامعمولی که روی آب پدید می‌آورند دیده شوند.
این تصویر در اوایل ژوییه‌ی ۲۰۱۳، نزدیک خلیج تامپا در فلوریدا ثبت شد. اقیانوس اطلس در نزدیکی خلیج تامپا بی‌شک یکی از فعال‌ترین مناطق دنیا برای تنوره‌های دریایی است و سالانه صدها نمونه در آن پدید می‌آید.
به گمان برخی از مردم، تنوره‌های دریایی مسئول شماری از ناپدید شدن‌هاییست که در مثلث برمودا رخ می‌دهد.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
red giant - star - Antares - Milky Way - hydrogen - molecular gas - alpha star of Scorpius - reflection nebula - double star - Rho Ophiuchi - emission nebula - Globular star cluster - M4 - Mars - Bosque del Apache National Wildlife Refuge - New Mexico - planet - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه