سه تصویر متفاوت از یک شهاب!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۷ مگ)
شگفت‌انگیز ولی واقعی: سه آتشگویی که در این تصویر می‌بینید همگی یک شهاب هستند!

به هنگام بارش شهابی شلیاقی ماه پیش، یک تکه‌ی زیادی بزرگی از دنباله‌دار تاچر در هوای زمین بر فراز اسلواکی فروپاشید. سه عکاس در سه شهر متفاوت از این آتشگوی عکس گرفتند و یکی از آنها به نام توماس اسلووینسکی هر سه تصویر را به هم پیوند داد و این تک‌عکس را ساخت.

اسلووینسکی می‌گوید: «این تصویرِ پیوندی به زیبایی اثر دیدگشت (اختلاف منظر) را بر جایگاه ظاهری یک شهاب نشان می‌دهد. این سه آتشگوی از شهرهای ژیلینا (کوتاه‌ترین رد)، زبویسکا، و کوشیتسه (بلندترین رد) عکاسی شده بودند- همگی با مسیرها و درازاهای [به ظاهر-م] متفاوت در آسمان.»

این گروه عکاسان با بهره از سه عکسشان توانستند مسیر فیزیکی شهاب در جو زمین را بازسازی کنند، و نکته‌ی شگفت‌آوری یافتند. اسلووینسکی می‌گوید: «اگرچه شهاب‌های معمولی در فرازای ۶۰-۹۰ کیلومتری سطح زمین فرومی‌پاشند، ولی این یکی از فرازایی بسیار بالاتر آغاز به سوختن کرده بوده: ۱۲۱ کیلومتریِ سطح زمین. ما بر این باوریم که این به دلیل سرعت بالای شهاب بوده که آن را ۲۷ کیلومتر بر ثانیه (۹۶۵۰۰ کیلومتر بر ساعت اندازه گرفتیم.»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
fireball - meteor - Lyrid meteor shower - Comet Thatcher - Earth - Slovakia - Tomas Slovinsky - Zilina - Zbojska - Kosice

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه