کوتوله‌ای تنها در برهوت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان "کی‌کی ۲۴۶" برخلاف کهکشان‌های مارپیچی یا بیضیگون، مانند اکلیل‌هایی به نظر می‌رسد که بر روی یک پارچه‌ی مخمل سیاه پاشیده شده‌اند. کی‌کی ۲۴۶ که به نام "اسو ۴۶۱-۰۳۶" هم شناخته می‌شود یک کهکشان کوتوله‌ی نامنظم است که در توهیک یا تهی‌جای محلی جای گرفته، یک منطقه‌ی گسترده با فضای تهی. این کهکشان تنها کهکشان شناخته شده‌ای‌ست که از وجود "قطعی" آن در این پهنه‌ی تهی غول‌آسا آگاهیم. ۱۵ نمونه‌ی دیگر هم هست که یعنی شناختمان از آنها کافی نیست.

اگرچه این تصویر پر از کهکشان به نظر می‌رسد، ولی در حقیقت همه‌ی آنها بیرون از این تهی‌های هستند و خود بخشی از گروه‌ها یا خوشه‌های کهکشانی دیگرند. تهی‌جای‌های کیهانی مانند این، فضاهایی درون ساختار شبکه-مانندِ کیهانند که شمار کهکشان‌های درونشان بسیار اندک و یا صفر است.

این فضای تهی که در همسایگی گروه محلی است، دستکم ۱۵۰ میلیون سال نوری پهنا دارد. برای روشن شدن دیدگاهتان از چنین پهنه‌ای آن را با پهنای کهکشان راه شیری بسنجید که ۱۵۰ هزار سال نوری برآورد شده، یعنی این تهی‌جای با همه‌ی پوچی‌اش بسیار غول‌پیکر است.
جایگاه کهکشان راه شیری در لبه‌ی "تهی‌جای محلی" ( Local Void). درباره‌ی این عکس اینجا بخوانید: * ما در لبه‌ی یک حفره‌ی بزرگ زندگی می‌کنیم

در همین زمینه: * این تنهاترین کهکشان کیهان است

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
spiral galaxy - elliptical galaxy - KK 246 - ESO 461-036 - dwarf irregular galaxy - Local Void - void - galaxy group - galaxy cluster - Cosmic void - Local Group - Milky Way galaxy

منبع: spacetelescope
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه