پرواز دنباله‌دار اتلس در باد خورشیدی


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید
دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۱۹ وای۴) را یادتان هست؟ تا همین ماه گذشته اخترشناسان فکر می کردند این دنباله‌دار می‌تواند بسیار درخشان شده و حتی هماورد ناهید در آسمان شود تا این که ... دنباله‌دار از هم پاشید. این کاری‌ست که گرمای خورشید می‌تواند با یک گوی بزرگ و شکننده‌ی یخی انجام دهد. در اواخر ماه می، فضاپیمای استریو-ای ناسا پسمانده‌ی رو به فروپاشیِ این دنباله‌دار را که داشت از کنار خورشید می‌گذشت تماشا کرد.

کارل باتامز از پژوهشکده‌ی نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن دی.سی با پیوند نماهایی که استریو-ای با تصویرگر هورسپهریِ خود گرفته بود این فیلم را پدید آورد؛ این تصویرگر یک دوربین حسمند (حساس) است که می‌تواند ستارگان، سیاره‌ها و دنباله‌دارها را نزدیک خورشید ببیند. مواد گازی که از سمت چپ بیرون می‌زنند باد خورشیدی است، آری! تصویرگر هورسپهری به اندازه‌ای حسمند است که می‌تواد باد را هم ببیند!

سیاره‌ی تیر هم در این ویدیو دیده می‌شود (از ۱:۲۰ به بعد).

باتامز می‌گوید: «اینجا شاید در نماهایی که سیاره‌ی تیر را هم نشان می‌دهند یک ویژگی نامعمول ببینید: سیاره‌ی تیر هم دنباله‌ای دارد که بسیار همانند دُم یک دنباله‌دار است. این دم عمدتا دستاورد اتم‌های سدیم است که دارند در اثر تابش نیرومند خورشید از سطح تیر بیرون می‌زنند.»

باتامز می‌افزاید: «با دور شدن اتلس از خورشید، از دید فنی می‌توان آن را در پایینِ آسمان نیمکره‌ی جنوبی دید، ولی این دنباله‌دار در زمانی که استریو-ای آن را می‌دید از پیش فروپاشیده بود، و هنگامی که از میدان دیدِ تصویرگر هورسپهری بیرون می‌رفت داشت کم‌نورتر هم می‌شد. بعید است که دنباله‌دار اتلس دیگر با چیزی به جز تلسکوپ‌های پُرتوان دیده شود.»
سیاره‌ی تیر هم دنباله‌ای دارد که بسیار همانند دُم یک دنباله‌دار است. این دم عمدتا دستاورد اتم‌های سدیم است که در اثر تابش نیرومند خورشید از سطح تیر بیرون می‌زنند. این تصویر دستاورد یک نوردهی ۷.۵ دقیقه‌ای است- این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴ مگ)
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet ATLAS - C/2019 Y4 - Venus - NASA - STEREO-A - comet - sun - Karl Battams - Naval research Lab - Washington DC - Heliospheric Imager - star - planet - solar wind - Mercury - sodium - atom

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه