بالگرد ناسا برای پرواز در مریخ آماده شده

بالگرد (هلیکوپتر) مریخی ناسا به نام "اینجنیوتی" (Ingenuity) برای پرتاب در ماه ژوییه برنامه‌ریزی شده و این سازمان آماده است تا نخستین گردشش را با یک بالگرد در سیاره‌ای دیگر انجام دهد.
پرواز اینجنیوتی در سیاره‌ی سرخ پس از جدایی از خودروی پرسه‌ورنس.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

 
این بالگرد بخشی از ماموریت "مارس ۲۰۲۰" ناسا است. ستاره‌ی این ماموریت خودروی پرسه‌ورنس است، روباتی که به دانشمندان در پی بردن به این که آیا زندگی در سیاره‌ی سرخ امکان‌پذیر بوده یا نه کمک خواهد کرد. اینجنیوتی یک ابزار بنیادی برای دستیابی به این هدف نیست ولی با خودرو به این سیاره خواهد رفت تا ناسا به کمکش توانایی پرواز در دنیایی دیگر را بیازماید.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا در یک نشست خبری که روز ۱۷ ژوئن برای این ماموریت برگزار شد گفت: «چیزی که مرا به عنوان مدیر ناسا بیش از هر چیز هیجان‌زده کرده آماده شدن برای تماشای پرواز یک بالگرد در دنیایی دیگر است. این چیزی‌ست که در تاریخ بشر هرگز انجام نشده، و ما انجامش می‌دهیم.»

میمی آنگ، سرمهندس اینجنیوتی در آن نشست خبری گفت: «اینجنیوتی شش سال دردست ساخت بوده، ولی اکنون به بخش زیرین خودرو وصل شده و تا رسیدن به سیاره‌ی سرخ در آنجا خواهد ماند. پس از رسیدن فضاپیما به بهرام در فوریه‌ی ۲۰۲۱ و گذراندن همان "هفت دقیقه وحشت" آشنا که خودروی کنجکاوی در سال ۲۰۱۲ به هنگام فرود در سیاره‌ی سرخ گذرانده بود، سرانجام اینجنیوتی از خود روی اصلی جدا خواهد شد [سال ۲۰۱۲ خوانده بودید: * "هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما].

مت والاس، دستیار مدیر پروژه برای ماموریت مارس ۲۰۲۰ در همان نشست گفت: «اینجنیوتی پس از آن که خودرو دستکم ۱۶۰ پا (۵۰ متر) از آن دور شد برای پرواز تلاش خواهد کرد.» ولی خودروی پرسه‌ورنس می‌تواند با شماری از ۲۳ دوربین خود تلاش‌های اینجنیوتی برای پرواز را دیده‌بانی کند؛ والاس می‌افزاید این که آیا اینجنیوتی بتواند خودرو را در پرواز ببیند یا نه هنوز روشن نیست.
بالگرد مریخی "اینجنیوتی" ناسا
پرواز اینجنیوتی یک ماموریت نمایش فناوری‌ست، بدین معنی که ناسا برآوردی واقع‌گرایانه از خطاهای احتمالی دارد. والاس می‌گوید: «رساندن آن به بهرام، جدایی بی‌خطرِ آن از خودرو، چیزهای بسیاری می‌خواهیم بیاموزیم. ما به دنبالِ یک دریافت گسترده و جاه‌طلبانه از این فناوری نیستیم، ما در پی یادگیریِ نخستین چیزهایی هستیم که برای آموختن نیاز است.»

والاس می‌گوید این بالگرد سه پرواز در سیاره‌ی سرخ انجام خواهد داد گرچه شمار این پروازها بسته به این که ماموریت چگونه پیش برود تغییر خواهد کرد.

خودروی پرسه‌ورنس و بالگرد اینجنیوتی برای پرتاب از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا روز ۲۰ ژوییه برنامه‌ریزی شده‌اند، ولی پنجره‌ی این پرتاب تا ۱۱ اوت ادامه خواهد داشت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - helicopter - Mars - Ingenuity - Mars 2020 - Perseverance rover - Red Planet - NASA Administrator - Jim Bridenstine - Mimi Aung - seven minutes of terror - Curiosity rover - Matt Wallace - technology demonstration - Kennedy Space Center - Florida

منبع: Space.com

2 دیدگاه شما:

فرامرز

اگر درست به خاطر داشته باشم، غلظت اتمسفر مریخ فقط 1% غلظت اتمسفر زمین است. در چنین هوای رقیقی چطور یک بالگرد می تواند پرواز کند؟ با توجه به اینکه بالگرد فقط با فشار هوا از زمین بلند میشود.

یک ستاره در هفت آسمان

بله درست میگید، و این یکی از بزرگترین مشکلات مهندسان ناسا برای ساخت چنین چیزی بوده.
برای این منظور ناچار بودن اون رو بسیار سبک، با چگالی کم بسازن، به اضافه‌ی مسایل دیگه...
در این باره این نوشته رو میتونم بهتون معرفی کنم، البته به زبان انگلیسی:

Can a Helicopter Fly on Mars? NASA Says Yes
https://science.howstuffworks.com/mars-helicopter.htm

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه