قطار درخشان استارلینک بر فراز آریزونا

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

روز شنبه ۱۳ ژوئن، اسپیس‌ایکس ۵۸ ماهواره‌ی استارلینک دیگر به مدار زمین فرستاد. بامداد دیروز، ستاره‌شناس آماتور پل میلی پروازِ ۵۴ تای آنها را بر فراز خانه‌اش در کرفری آریزونا تماشا کرد.

میلی می‌گوید: «کل قطار درست از بالای سر ما گذشت. این ویدیو آنها را به هنگام گذشتن از کنار ستاره‌ی کرکس پرنده (نسر طایر) که از بزرگای (قدرِ) روشناییِ ۰.۸ است نشان می‌دهد. در آغاز ۳ ماهواره‌ی بسیار کم‌نور را می‌توانید جلوی قطار ببینید. بقیه‌ی ماهواره‌ها بسیار پرنورتر بودند و با بزرگای ۱+ تا ۰، به آسانی با چشم نامسلح دیده می‌شدند.»

اسپس‌ایکس از ماه می ۲۰۱۹ پرتاب ماهواره‌های استارلینک را آغاز کرده. با افزودن ماهواره‌های تازه در پایان این هفته، شمار کل ماهواره‌های استارلینک در مدار زمین به ۴۵۰ می‌رسد. ایلان ماسک گفته اسپیس‌ایکس دستکم به ۸۰۰ ماهواره‌ی استارلینک نیاز دارد تا پوشش اینترنت میانگین برای مشتریان در آمریکا و کانادا را آغاز کند؛ شمار استارلینک‌ها در پایان به ۱۲۰۰۰ یا بیشتر خواهد رسید.

این که آیا سود سرویس اینترنت استارلینک بر آسیب احتمالی این ماهواره‌ها به آسمان شب خواهد چربید یا نه هنوز روشن نیست.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
SpaceX - Starlink - Earth - Paul Maley - Carefree - Arizona - star - Altair - naked-eye - magnitude - Elon Musk - internet - United States - Canada

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه