ناهید حلقه‌ای از آتش شده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
امروز سوم ژوئن (چهاردهم خردادماه)، سیاره‌ی ناهید تقریبا درست از میان زمین و خورشید می‌گذرد، چیزی که اثری شگفت‌انگیز بر نمای سیاره خواهد گذاشت. دیدیه فاور از فرانسه که این عکس را فرستاده می‌گوید: «مانند یک حلقه‌ی آتش شده.»

فاور این عکس را روز ۱ ژوئن گرفت. در آن هنگام، جدایی خورشید از ناهید تنها ۲ درجه بود -برای همین هم آسمان در تصویرش آبی‌ست. وی می‌گوید: «گرفتن این عکس کار آسانی نبود، ولی چه نمای زیبایی شد!»

ولی چرا ناهید مانند یک حلقه شده است؟ پاسخش ساده است: سمت شبِ ناهید رو به زمین شده. نور خورشید با گذشتن از درون جوِ دی‌اکسید کربنیِ این سیاره در لبه‌های آن، یک حلقه‌ی روشن گرداگرد قرص تاریک آن پدید می‌آورد

رویداد سوم ژوئن در اخترشناسی به نام "همیستان (مقارنه‌ی) درونی ناهید" شناخته می‌شود، و این بار یکی از بهترین‌ها در چند دهه‌ی گذشته است. در ۳ ژوئن، ناهید در نزدیک‌ترین نقطه، فاصله‌اش از مرکز قرص خورشید تنها ۲۹ دقیقه‌ی قوس (حدود نیم درجه) خواهد بود. از سال ۱۹۶۱ تاکنون، ناهید تنها دو بار تا این اندازه به خورشید نزدیک شده بوده: رویدادهای پرآوازه‌ی گذر ناهید در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲.

رصد ناهید در این زمان خطرناک است، زیرا جدایی‌اش از خورشید تنها کسری از درجه است و به سادگی امکان دارد نورخورشید به درون سامانه‌های اپتیکی نفوذ کرده، به بخش‌های الکترونیکی آنها و چشم انسان آسیب برساند. تنها رصدگران چیره‌دستی که پیشگیری‌های احتیاطی دقیق را انجام می‌دهند باید به سسراغ این کار بروند.
تصویر رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری ناسا (سوهو) از ناهید در کنار خورشید در روز یکم ژوئن
در فضا، رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری ناسا (سوهو) این همیستان را با بهره از یک تاج‌نگار دیده‌بانی می‌کند. در چنین دستگاهی، قرص‌هایی پوشاننده جلوی نور خیره‌کننده‌ی خورشید را می‌گیرند و ستارگان و سیاره‌های پیرامون [و تاج خورشید-م] را نمایان می‌کنند- گونه‌ای خرشیدگرفتگی ساختگی.

ولی حتی سوهو هم دردسر خود را دارد. در سوم ژوئن، ناهید به اندازه‌ای به خورشید نزدیک می‌شود که برای زمانی کوتاه پشت قرص تیره‌ی تاج‌نگار می‌رود و در زمانی که به کمترین فاصله از خورشید می‌رسد خود را پشت این دستگاه پنهان می‌کند. رصدگران روی زمین باید بکوشند تا این جای خالی را پر کنند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Venus - Earth - sun - planet - ring of fire - Didier Favre - Brétigny-sur-Orge - France - carbon dioxide - inferior conjunction - Venus Transit - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - coronagraph - solar eclipse

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه