همبرگری در دهان شیر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۹ مگ)
تصاویر تلسکوپی واضحی که از کهکشان لبه‌نما و باشکوه ان‌جی‌سی ۳۶۲۸ گرفته شده، یک قرص کهکشانی پف‌آلود را نشان می‌دهد که رگه‌های تیره‌ی غبار آن را به دو نیم کرده‌اند.
بی‌شک این نمای ژرف از این کهکشان مارپیچی شکوهمند، نام رایج آن را به ذهن برخی از اخترشناسان می‌آورد: "کهکشان همبرگر".
در این تصویر یک کهکشان کوچک هم در آن نزدیکی دیده می‌شود که به احتمال بسیار ماهواره‌ی ان‌جی‌سی ۳۶۲۸ است، و همچنین یک دنباله‌ی کِشندی کم‌نور ولی گسترده.
این جزیره‌ی فریبنده‌ی کیهانی حدود ۱۰۰ هزار سال نوری پهنا دارد و با فاصله‌ی ۳۵ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی شیر (به عربی: اسد) که صورت فلکی بهارانه‌ی نیمکره‌ی شمالی است دیده می‌شود. دنباله‌ای که از این کهکشان بیرون زده تقریبا ۳۰۰ هزار سال نوری درازا دارد و به اندازه‌ای کشیده است که از لبه‌ی این چارچوب گسترده هم فراتر رفته.
ان‌جی‌سی ۳۶۲۸ که از هم‌محله‌ای‌های ما در فضای نزدیک است، با دو کهکشان مارپیچی بزرگ دیگر همسایه است: ام۶۵ و ام۶۶ که با هم یک گروه به نام "سه‌گانه‌ی شیر" را پدید آورده‌اند.
به احتمال بسیار چیزی که باعث پیچ خوردن قرص کهکشانی ان‌جی‌سی ۳۶۲۸، بیرون زدن این دنباله‌ی بلند، و نیز روشنی گسترده‌ی گرداگرد آن شده، برهم‌کنش‌های گرانشی میان آن با همسایگان کیهانی‌اش بوده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 3628 - galactic disk - dust lane - edge-on - spiral galaxy - Hamburger Galaxy - galaxy - tidal tail - island universe - constellation Leo - local Universe - M65 - M66 - Leo Triplet - Gravitational interaction

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه