کلاهخود یک ابرقهرمان در فضا

این ابر کیهانی کلاهخود-مانند با زایده‌های "بال"-مانندش به نام "کلاهخود ثور" شناخته می‌شود و پهنایی در حدود ۳۰ سال نوری دارد، ابعادی که حتی برای ثور (Thor) که یکی از ایزدان اسکاندیناوی‌ست هم بزرگ و قهرمانانه به نظر می‌رسد.
کلاهخود ثور یا  Thor's Helmet
ثور یکی از ایزدان اساطیر اسکاندیناویست
ولی این کلاهخود بیشتر انگار یک حباب میان‌ستاره‌ای‌ است که از تندبادی که از ستاره‌ی درخشان نزدیک مرکز حباب می‌وزد به وجود آمده. این باد، ابر مولکولی پیرامون ستاره را در می‌نوردد و آن را "باد" می‌کند.
ستاره‌ی مرکزی که به عنوان یک ستاره‌ی ولف-رایه شناخته می‌شود، ستاره‌ی غول‌پیکر بی‌اندازه داغی‌ست که گمان می‌رود در یک گام کوتاهِ پیش-ابرنواختری از زندگی به سر می‌برد.
سحابی گسیلشی کلاهخود ثور به نام ان‌جی‌سی ۲۳۵۹ فهرست‌بندی شده و با فاصله‌ی حدود ۱۵۰۰۰ سال نوری از ما، در صورت فلکی سگ بزرگ دیده می‌شود.
این تصویر بسیار باکیفیت آمیزه‌ای از داده‌هایی‌ست که سه تلسکوپ گوناگون با فیلترهای پهن‌باند و باریک‌باند گرد آورده بودند و ستارگان را با نمایی طیبعی به همراه جزئیات چشمگیری از ساختار افروزه‌ها یا همان رشته‌های برافروخته‌ی سحابی نشان می‌دهد.
رنگ آبی درون تصویر نشانگر تابش نیرومندیست که از اتم‌های یونیده‌ی اکسیژن موجود در گاز برافروخته می‌تابد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 2359 - Thor's Helmet - Norse god - interstellar bubble - star - molecular cloud - Wolf-Rayet - supernova - constellation of the Great Overdog - broadband - narrowband - ionized oxygen - atom

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه