نمایی سیاه و سپید از پرتاب دمو-۲ی اسپیس‌ایکس

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگ)
در این تصویر که از مجموعه‌ی پرتاب ۳۹ای در پایگاه فضایی کندی گرفته شده ابرها سفیدند ولی آسمان تاریک است.
نمای روزِ آسمان تا اندازه‌ای به دلیل سفید و سیاره بودن تصویر است که با یک دوربین دیجیتال، و در طول موج‌های فروسرخ-نزدیک گرفته شده.
این پرتاب که روز شنبه ۳۰ می، در ساعت ۳:۲۲ به وقت ساحل خاوری آمریکا انجام شد یک ویژگی بسیار چشمگیر هم داشت- موشکی که بالا رفت یک موشک فالکون ۹ بود که فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون را به سوی مدار پایین زمین می‌برد.
از زمان پایان یافتن برنامه‌ی شاتل فضایی در ۲۰۱۱ تاکنون، این نخستین عملیات پرتاب فضانورد از پایگاهی در خاک آمریکا بود و فضانوردان، روبرت بهنکن و داگلاس هرلی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند.
چند دقیقه پس از پرتاب، بخشِ (مرحله‌ی) نخستِ فالکون ۹ به زمین بازگشت و روی یکی از سکوهای شناور اسپیس‌ایکس به نام Of Course I Still Love You که با شکیبایی بیرون از ساحل فلوریدا چشم به راهش بود نشست.
این دو فضانورد توانستند در ساعت ۱۰:۱۶ بامداد یکشنبه ۳۱ می به وقت ساحل خاوری آمریکا پیروزمندانه فضاپیمای خود را هدایت کرده و در کنار اتاقک "هارمونی" که بخشی از ایستگاه فضایی بین‌المللی‌ست پهلو گرفت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Launch Complex 39A - Kennedy Space Center - infrared - wavelength - Falcon 9 - Crew Dragon - low-Earth orbit - Robert Behnken - Douglas Hurley - United States - Space Shuttle Program - Of Course I Still Love You - autonomous spaceport drone ship - Florida - International Space Station - Harmony module

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه