خیره به آسمان پر زرق و برق جنوب

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۳۱ مگ- ۸.۹ مگ
کسی که در این تصویر زیرِ آسمان پرجلال و شکوهِ نیمکره‌ی جنوبی دست به کمر ایستاده بابک امین تفرشی، یکی از سفیران عکاسی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) است. اینجا بخشی از مجموعه‌ی آتشفشانی بزرگ مینیکِس در منطقه‌ی آنتوفاگوستای بیابان آتاکامای شیلی است، منطقه‌ای که رصدخانه‌ی پارانال اسو، خانه‌ی تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در آن برپا شده. وی‌ال‌تی با کاوش آسمان به بررسی پدیده‌های شگفت‌انگیز کیهان مانند انفجارهای پرتو گاما، سیاره‌های فراخورشیدی، و ابرسیاهچاله‌ها (سیاهچاله‌های ابرپرجرم) می‌پردازد.

هر یک از یگان‌های تلسکوبی وی‌ال‌تی می‌توانند اجرامی که تقریبا چهار میلیارد بار کم‌نورتر از توان دید چشم نامسلح هستند را ببیند، و همین به وی‌ال‌تی دیدگاهی از کیهان داده که بسیار پربارتر از چیزی‌ست که چشم انسان می‌بیند. ولی آسمان بر فراز بیابان آتاکاما یکی از پاکیزه‌ترین و تاریک‌ترین آسمان‌های سرتاسر زمین است- پس چندان جای شگفتی ندارد که بابک این چنین مبهوتش شده.

لکه‌ی افشان آبی‌رنگی که بالای سر بابک دیده می‌شود ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی) است، یک کهکشان کوتوله که به گرد کهکشان راه شیری می‌گردد. این کهکشان عضو گروه محلی، و با فاصله‌ی حدود ۱۶۳ هزار سال نوری، سومین کهکشان نزدیک به ما است.

ال‌ام‌سی معمولا از رده‌ی کهکشان‌های نامنظم دانسته می‌شود، ولی اخترشناسان امروزه بر این گمانند که در اصل یک کهکشان مارپیچی میله‌ای بوده و سپس در اثر گرانش راه شیری و همسایه‌اش، ابر ماژلانی کوچک (اس‌ام‌سی) این چنین به هم ریخته. یکی از نشانه‌های به جا مانده از برهم‌کنش‌های کشندی میان ال‌ام‌سی و اس‌ام‌سی وجود پلی از گاز و انباشته از پیش‌ستاره است که آن دو را به هم پیوند داده [۱، ۲].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Babak A. Tafreshi - ESO - Photo Ambassador - Miñiques - volcanic complex - Antofagasta - Chile - Atacama Desert - Paranal Observatory - Very Large Telescope - VLT - gamma-ray burst - extrasolar planet - supermassive black hole - Large Magellanic Cloud - LMC - dwarf galaxy - Milky Way - Local Group - irregular galaxy - barred spiral galaxy - Small Magellanic Cloud - SMC - protostar

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه