گودزیلای آفریقایی بر فراز اقیانوس اتلس


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

هر ساله خاک و غباری از صحرای بزرگ آفریقا برمی‌خیزد و از روی اقیانوس اتلس می‌گذرد، ولی بیشتر سال‌ها این توده به آن اندازه بزرگ نیست که نام "گودزیلا" برایش برگزینند.

در ژوئن امسال، این توده‌ی سالانه نه تنها چنین نامی گرفت، بلکه به عنوان گردوخاکی‌ترین نمونه‌ی چنین رویدادی در ۲۰ سالی که دانشمندان به ثبت این توفان‌ها می‌پردازند هم شناخته شد. غباری که درون این توده بود روی هم رفته ۶۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از نمونه‌های معمولی بود. این توده همچنین مسافت بیشتری هم نسبت به این پدیده‌ی سالانه که به نام "لایه‌ی هوای صحرا" (Saharan Air Layer) خوانده می‌شود پیمود.

این توده زمانی پدید می‌آید که توفان‌های تندری و بادهای نیرومند غبار را از بیابان بزرگ آفریقا بلند می‌کنند، روندی که از اواخر بهار آغاز می‌شود. سپس جو زمین در درازنای تابستان تا اوایل پاییز این غبارها را جابجا می‌کند؛ درازیِ راهی که این که توده می‌پیماید به ویژگی‌های منطقه‌ایِ هوا بستگی دارد.

به گفته‌ی سازمان فضایی اروپا (اِسا)، جو زمین امسال این توده را حدود ۸۰۰۰ کیلومتر جابجا کرد، تا جزایر کاراییب و جنوب آمریکا.
داده‌های ماهواره در ژوییه‌ی ۲۰۲۰ یک توده‌ی غبار صحرای بزرگ آفریقا به نام "گودزیلا" را نشان می‌دهد
اِسا توده‌ی غبارِ امسال را در درازنای ماه ژوییه به کمک ماهواره‌ی کوپرنیک سنتینل۱-۵پی که یک بخش کلیدی از ناوگان رصد زمینِ این سازمانست دیدبانی کرد. این ماهواره برای بررسی ذرات ریز هوا، مانند غبار و آلودگی‌ها طراحی شده است.

به طور معمول، بیشتر غبارهای این توده در مسیر پایین آمده، به اقیانوس اتلس می‌ریزد و در آنجا خوراک آبزیان ذره‌بینی‌ای به نام پلانگتون می‌شود. اگر به خشکی برسد، شار درونی غبار می‌تواند کارکردِ بوم‌سازگان‌ها (اکوسیستم‌ها) را دگرگون کند، از جمله با بارور کردن جنگل بارانی آمازون. این توده همچنین می‌تواند در شکل‌گیری توفان‌های گرمسیری و توفندها تداخل کند ، هر چند که می‌تواند برای تنفس انسان‌ها هم زیان‌آور باشد. [توفان‌های گرمسیری برای شکل‌گیری نیاز به آب‌های گرم اقیانوسی و هوای نمدار گرم دارند، و لایه‌های هوای خشک و خاک‌آلود صحرا این فرآیند شکل‌گیری را سرکوب می‌کند]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Sahara Desert - Africa - Atlantic - Godzilla - Saharan Air Layer - European Space Agency - ESA - Caribbean - United States - Copernicus Sentinel-5P - Earth - Atlantic Ocean - plankton - Amazon - rainforest - tropical storm - hurricane

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه