خودروی پرسه‌ورنس اینجا فرود می‌آید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اینجا تصویر دهانه‌ی جزیرو (یا یزیرو، Jezero) را می‌بینید، جایگاه فرود خودروی پرسه‌ورنس ناسا در سیاره‌ی بهرام. این عکس از پیوند عکس‌هایی درست شده که مدارگرد شناسایی بهرام ناسا با دو تا دستگاه‌های خود گرفته. این مدارگرد به طور منظم از جایگاه‌هایی که می‌توانند برای فرود در ماموریت‌های آینده مناسب باشند عکس می‌گیرد.

ناسا دهانه‌ی جزیرو را به عنوان جایگاه فرود خودروی پرسه‌ورنس برگزید زیرا دانشمندان بر این باورند که در گذشته سیلاب‌ها وارد این منطقه می‌شدند و دلتای یک رود باستانی هم در آنست [می‌توانید دلتا را در عکس ببینید؟].

دهانه‌ی جزیرو داستان گذشته‌ی گاه خشک و گاه ترِ طبیعت بهرام را روایت می‌کند. بیش از ۳.۵ میلیارد سال پیش، رودها با گذشتن از دیواره‌ی این دهانه به درونش ریخته و در آن دریاچه می‌ساختند. دانشمندان شواهدی از کانی‌های رسی را دیده‌اند که آب از مناطق پیرامون با خود به دریاچه‌ی این دهانه آورده بوده. چه بسا جانداران ذره‌بینی هم در یکی یا چند تا از این دوره‌های ترسالی در جزیرو زندگی کرده‌اند. اگر چنین باشد، شاید بتوان نشانه‌هایی از آنها را در ته‌نشست‌های بستر یا خط ساحلی دریاچه پیدا کرد.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Jezero Crater - Mars Perseverance Rover - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - river delta - Mars - clay mineral - sediment

منبع: ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه