آینده روشن برای دنباله‌دار نئووایز

اکنون دیگر می‌دانیم که دنباله‌دار نئووایز (سی/۲۰۲۰ اف۳) چرا این اندازه درخشان است: چون هسته‌ی غول‌پیکری دارد. پژوهشگرانی که با فضاپیمای نئووایز ناسا کار می‌کنند [فضاپیمایی که نخستین بار این دنباله‌دار را یافته بود-م]، پرتوهای فروسرخی که از هسته‌ی این دنباله‌دار می‌آید را بررسی کردند. این عکس همان تصویر فضاپیمای نئووایز است که در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ گرفته بود و دنباله‌دار برای نخستین بار در آن شناسایی شد [در حقیقت پیوندی از چند تصویر است که جابجایی دنباله‌دار را نسبت به ستارگان و کهکشان‌های پس‌زمینه‌ی نشان می‌دهد]:
روشنی دنباله‌دار متناسب با اندازه‌ی هسته‌ی آنست- توده‌ای از گاز یخ‌زده و خاک که قلب دنباله‌دار را ساخته. جوزف ماسیرو، نماینده‌ی پژوهشگر اصلی نئووایز در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می‌گوید: «از روی شناسه‌ی فروسرخ آن می‌توانیم بگوییم که [هسته] حدود ۵ کیلومتر پهنا دارد.»

کیچنگ ژانگ، دانشجوی پسادکترای علوم سیاره‌ای در کلتک می‌گوید: «۵ کیلومتر برای دنباله‌داری که تا این حد به خورشید نزدیک می‌شود بی‌اندازه بزرگ است، چیزی که فعالیت بالای آن را توضیح می‌دهد.»

نئووایز در روز ۳ ژوییه از نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدارش به خورشید، که جایی نزدیک مدار تیر بود گذشت. هسته‌ی بسیار بزرگش به او کمک کرد تا از رویارویی با گرما سربلند بیرون بیاید، کاری که برخی دنباله‌دارها از پس آن برنمی‌آیند. اکنون هسته‌ی گرم شده از خورشیدِ نئووایز که دارد حجم غول‌آسایی از گاز و غبار پس می‌زند، شور و هیجانی جهانی پدید آورده است.

خوان کارلوس کاسادو که عکس دوم را در روز ۹ ژوییه گرفته می‌گوید: «این دخترم ایزار ("ستاره" به زبان باسکی) است که دنباله‌دار را در آسمان بامدادی بر فراز خیرونا، کاتالونیای اسپانیا نشان می‌دهد. دیدنش با چشم نامسلح آسان بود.»
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
وی می‌افزاید: «روشنی پیش‌زمینه‌ی عکس طبیعی و دستاورد ماه است.»

آینده‌ی دنباله‌دار نئووایز روشن به نظر می‌رسد. هسته‌ی بزرگش انباری از گاز و غبارست که باید بتواند تا چند هفته‌ی دیگر موادِ دیدارپذیر را برای دُم دوتاییِ آن فراهم سازد.

راهنمایی رصدی: حدود ۹۰ دقیقه پیش از طلوع آفتاب بیدار شوید، جایگاهی با افق پاکیزه پیدا کنید، و شمال خاوری (شمال شرقی) را نگاه کنید. این دنباله‌دار با چشم مانند توده‌ای افشان با یک دم دیده می‌شود. برای کامل دیدن دوربین دوچشمی پیشنهاد می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet NEOWISE - C/2020 F3 - nucleus - NASA - NEOWISE - infrared - comet - core - Joseph Masiero - Jet Propulsion Laboratory - Comet McNaught - Qicheng Zhang - Caltech - sun - Mercury - Izar - Basque - Girona - Catalonia - Spain - Juan Carlos Casado - naked eye - Moon - Binoculars

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه