نئووایز و باد خورشیدی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر و با وضوح اصلی
در روز ۱۲ ژوییه، دو تن از بهترین عکاسان دنباله‌دار در دنیا -میشاییل یاگر و گرالد رمان- برای داشتن نمایی خوب و درازمدت از دنباله‌دار نئووایز (سی/۲۰۲۰ اف۳) به پیست اسکی هوخکار در اتریش رفتند. 

یاگر می‌گوید: «این پیست اسکی بیش از ۱۴۰۰ متر بالاتر از طح دریاست و چشم‌اندازی بسیار خوب از افق رو به شمال دارد. ما از آنجا توانستیم تا جایی که می‌شد نمایی ژرف از دنباله‌دار داشته باشیم.» این چیزی‌ست که آنها دیدند.

تصویر سیاه و سفید و پُروضوحِ چارچوب اصلی را یاگر گرفته و تصویر رنگی چارچوب پیوست هم کار رمان است. هر دوی آنها دُم‌های دوتایی و زیبای دنباله‌دار را آشکار کرده‌اند. 

دُم پرنورتر دم غباری است و از دانه‌های سنگ و غباری درست شده که از دنباله‌دار به بیرون پاشیده و در راستای خمیدگیِ (انحنای) مدار دنباله‌دار پخش شده‌اند. درست بالای آن، دم یونی و آبی‌فام را می‌بینیم که از گازهایی درست شده که باد خورشیدی بیرون زده‌اند و راستایشان یکراست به خورشید می‌رسد.

خوب... گویا دم یونی کاملا راست هم نیست. دقیق‌تر به آن نگاه کنید. پر از پیچ‌ها و حلقه‌ها و دیگر ناپیوستگی‌هاست. اینها نشانه‌ی آشفتگی‌ در باد خورشیدی است. با برخورد بادخورشیدی به دم یونی، بی‌نظمی‌ها و آشفتگی‌هایی هم در آن موج می‌اندازد، تا انتهای آن می‌رود و بر زیبایی‌های جرمی که از پیش باشکوه بوده می‌افزاید.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
comet - Michael Jaeger - Gerald Rhemann - Hochkar Ski Resort - Austria - Comet NEOWISE - dust tail - ion tail - sun - solar wind - Binoculars - Solar System - Earth - C/2020 F3 (NEOWISE)

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه