نئووایز بر فرش سرخ و سبز

این تصویر دراندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار نئووایز آغاز به کم‌نور شدن کرده و و اکنون بسیاری از بینندگان شهری از دردسری که برای پیداکردنش در آسمان شامگاهی داشته‌اند گزارش می‌دهند. از سوی دیگر، مایک هالینگزهد که این عکس را در روز ۱۸ ژوییه، از بدلندز داکوتای جنوبی گرفته می‌گوید: «این دنباله‌دار هنوز بسیار مانده تا به اندازه‌ای کم‌نور شود که دیگر ارزش عکس گرفتن نداشته باشد.»

به گفته‌ی وی، این تصویر تنها از پیوند سه نما (فریم) که با نوردهی‌های ۱ دقیقه‌ای و ایزوی ۱۶۰۰ گرفته شده بودند درست شده: «دنباله‌دار در همه‌ی این مدت در افق بود و ابرها از کنارش می گذشتند.»

هالینگزهد می‌افزاید: «می‌توانم بگویم روشنیِ دُم این دنباله‌دار دستکم به اندازه‌ی راه شیری است. این سطح روشنی در جایی با آسمان تاریک نمایی شگفت‌انگیز دارد.»
منحنی نور نئووایز- جزییات بشیتر برای این منحنی

نوردهی کوتاه هالینگزهد یک نمایش زیبای دیگر را هم ثبت کرده: هواتاب. به نوارهای سبز و سرخی که در پس‌زمینه‌ی تصویر دیده می‌شود دقت کنید. مانند شفق قطبی به نظر می‌رسند ولی چیز دیگری‌اند. هواتاب دستاورد گروهی از واکنش‌های شیمیایی پیچیده در جو بالایی زمین است. این واکنش‌ها از ساعت‌های روشن روز آغاز می‌شوند، زمانی که هوا زیر تابش پرتوهای نیرومند فرابنفش خورشید است. در زمان شب، پس‌تابِ این فرآیند را می‌بینیم، به رنگ سبز از اتم‌های اکسیژن در فرازای ۹۰-۱۰۰ کیلومتری جو و به رنگ سرخ از یون‌های هیدروکسیل در فرازای ۸۶-۸۷ کیلومتری.

پیدا کردن دنباله‌دار نئووایز در آسمات غروب به نسبت ساده است. این دنباله‌دار در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) است و می‌توانید از "هفت برادران" کمک بگیرید- ستارگانی که ملاقه‌ی این صورت فلکی را ساخته‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet NEOWISE - Mike Hollingshead - Badlands - South Dakota - ISO - Canon T5 - Sigma - tail - Milky Way - airglow - UV - sun - oxygen - atom - hydroxyl - ion - constellation Ursa Major - star - Big Dipper

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه