استیو هم به دیدار نئووایز آمد!

تصویر هارلن تامس از کلگری کانادا- اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۱ مگ)
حتی استیو هم دلش می‌خواهد دنباله‌دار نئووایز را ببینید. این پدیده‌ی زمین‌مغناطیسی در روز ۱۴ ژوییه بر فراز کانادا دیده شد و آسمان را با نوارهای بنفشی از نور آراست. هارلن تامس از کلگری در آلبرتا گزارش می‌دهد: «من برای تصویربرداری از دنباله‌دار نئووایز بیرون رفته بودم که چشمم به ابری بنفش-ارغوانی افتاد. واو! به خود گفتم استیو برای دیدن نئووایز آمده. چه باحال.»

استیو (STEVE) یک یافته‌ی تازه است. مانند شفق قطبی به نظر می‌رسد ولی چیز دیگری‌ست. رنگ بنفش آن دستاورد نوارهایی از گاز داغ (۳۰۰۰ درجه‌ی سلسیوس) است که با سرعت‌هایی بیش از ۶ کیلومتر بر ثانیه در مغناطکره‌ی زمین روان می‌شوند. استیو در زمانِ برخی از توفان‌های زمین‌مغناطیسی، و اغلب به همراه گونه‌ای شفق سبز به نام "حصار چوبی" که در این تصویر تامس هم دیده می‌شود پدیدار می‌شود.

آمارها نشانگر اینست که استیو بیشتر در بهار و پاییز پدید می‌آید. پس چه چیزی اکنون، در میانه‌ی تابستان، استیو را فراخوانده؟ این شاید فوران تاجی‌ای (سی‌ام‌ئی) باشد که در روز ۱۳ ژوییه میدان مغناطیسی زمین را خراشید. با گذشتن زمین از درونِ دنباله‌ی مغناطیده‌ی این سی‌ام‌ئی در روز ۱۴ ژوییه، جریان‌های داغ و امواج پلاسما در مغناطکره‌ی سیاره‌مان موج انداختند. پیامد: استیو.

کریستی ترنر هم آن شب استیو را دید. او می‌گوید: «من داشتم بیرون از کلگری از دنباله‌دار تصویر می‌گرفتم که استیو آغاز به شکل‌گیری کرد. یک ستون بنفش غول‌آسا بود- خوشی و لذت کامل شد!»
تصویر کریستی ترنر از استیو که دیگر کامل شده بود، در آسمان کلگری کانادا- اندازه‌ی بزرگ‌تر
بینندگان بسیاری در باختر کانادا این نمایش را دیدند. استیو در یک تابستان معمولی می‌تواند نادیده بماند، ولی با دنباله‌دار نئووایز که عکاسان را از خانه بیرون می‌کشاند، این دیدارِ استیو هم به خوبی مستند شد. [پس] شاید "استیو تابستانی" بیشتر از آنچه می‌پنداشتیم رایج باشد.

با جستجوی دو واژه‌ی "استیو STEVE" در وبلاگ یک ستاره در هفت آسمان، بیشتر و بهتر با این پدیده آشنا شوید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
STEVE - Comet NEOWISE - Canada - Harlan Thomas - Calgary - Alberta - aurora - Earth - magnetosphere - geomagnetic storm - picket fence - CME - magnetic field - planet - plasma wave - Christy Turner

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه