پدیده‌های تابستانی در آسمان فرانسه

در روز ۲۶ ژوئن، یک دوربین فیلمبرداری حسمند روی کوه‌های ووژ در فرانسه این آتش‌بازی شگفت‌انگیز را بر فراز افق دوردست ثبت کرد [این عکس یک تک‌نمای ثابت از ویدیوست-م].
این پدیده‌ی درخشان زودگذر و اسرارآمیز که به نام دیو سرخ (شبح سرخ، red sprite) شناخته می‌شود، گونه‌ای آذرخش است که اینجا بالاتر از ابرهای یک توفان نیرومند در فاصله‌ی ۲۶۰ کیلومتری دوربین رخ داده بود.
دیو سرخ گونه‌ای از "رویدادهای درخشان گذرا" (تی‌ال‌ئی، TLE) است که در اثر شکست یا فروریزش الکتریکی در فرازای ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتری زمین رخ می‌دهد، یعنی در میان‌سپهر (مزوسفر) که سردترین لایه‌ی جو زمین است.
ولی روشنی‌های آن پایین در تصویر، دستاورد گونه‌ی آشناتری از آذرخش‌هاست که زیر ابرهای توفانی رخ داده.
در سمت راست، یک جلوه‌ی تابستانی دیگر را می‌بینیم که آن هم در میان‌سپهر پدید می‌آید، رگه‌های سیمگونی از ابرهای میان‌سپهری قطبی.
در زمان گرفتنِ این نماها، خورشید زیر افق بوده ولی این ابرهای یخی که به نام ابرهای شب‌تاب هم شناخته می‌شوند به اندازه‌ای بالا هستند که همچنان نور خورشید را بازمی‌تابانند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Vosges mountains - France - red sprite - transient luminous event - electrical breakdown - mesophere - planet - Earth - polar mesospheric cloud - noctilucent cloud - reflect - Sun

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه