کهکشانی با بازوان شبحگون

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یکی از ویژگی‌های چشمگیرِ بیشتر کهکشان‌های مارپیچی چندین بازوی مارپیچی در آنهاست که به نظر می‌رسد مارپیچ‌وار از مرکز کهکشان بیرون زده‌اند. در این تصویر، که تلسکوپ فضایی ناسا/اسای هابل گرفته، بازوان مارپیچی آبی-نقره‌ای خیره‌کننده‌ی کهکشان ان‌جی‌سی ۴۸۴۸ را با جزییاتی بسیار خوب می‌بینیم.

ما اینجا نه تنها بخش درونی بازوان مارپیچی را که دربردارنده‌ی صدها هزارستاره‌ی جوان، داغ، و آبی‌فامند می‌بینیم، بلکه دنباله‌های تُنُک و بی‌اندازه کم‌نوری که از بازوان مارپیچیِ بیرونی به درون فضا کشیده شده و هابل برایمان نمایان کرده را هم می‌بینیم [دنباله‌های کشندی-م].

این کهکشان مارپیچی میله‌ای نخستین بار در سال ۱۸۶۵ توسط اخترشناس آلمانی، هاینریش لویی دارست یافته شد. وی در زندگی کاری خود سیارک "فریا ۷۶" و چندین کهکشان دیگر را هم شناسایی کرد و در یافتن نپتون نیز همکاری داشت.

اگر در نیمکره‌ی شمالی زندگی می‌کنید و تلسکوپی بزرگ دارید، شاید بتوانید نمای شبح‌گون این کهکشان کم‌نور را در صورت فلکی کم‌نور گیسوی برنیکه (گیسو) را ببینید. فاصله‌ی این کهکشان از زمین حدود ۳۱۶ میلیون سال نوری برآورد شده.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
spiral galaxy - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - spiral arm - NGC 4848 - star - barred spiral galaxy - German - Heinrich Louis d’Arrest - asteroid - 76 Freia - Neptune - Northern Hemisphere - constellation of Coma Berenices - Berenice’s Hair

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه