شاید زمین از همان آغاز پرآب به دنیا آمده بوده

شاید خرده سنگ‌هایی که زمین را ساختند بیش از آنچه می‌پنداشتیم آب با خود آورده بوده‌اند

سیاره‌ی ما شاید تَر و آبدار به دنیا آمده بوده. این که زمین آب‌هایش را کِی و چگونه به دست آورده هنوز پرونده‌ای باز در دانش سیاره‌ای است. اکنون بررسی شهاب‌سنگ‌هایی که از بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی آمده‌اند نشانگر اینست که آب شاید با همان سنگ‌هایی که سیاره‌مان را ساختند آمده باشد.

بر پایه‌ی برخی از مدل‌های سیاره‌زایی، زمین می‌بایست در آغاز به کلی خشک بوده باشد: نظریه‌ها می‌گویند خورشید در جوانی بیار داغ‌تر از آن بوده که اجازه دهد تا آب یخ‌زده یا مایعِ چندانی در سنگ‌هایی که سرانجام زمین و دیگر سیاره‌های درونی را ساختند بماند.

گونه‌ای شهاب‌سنگِ امروزی -به نام کندریت انستاتیت- وجود دارد که مانند آن سنگ‌های پیشا-زمینی است. از آنجایی که گمان می‌رفت این شهاب‌سنگ‌ها خشک بوده‌اند، بسیاری از پژوهشگران نتیجه گرفته بودند که آب‌های زمین دیرزمانی پس از پیدایش سیاره، توسط شهاب‌سنگ‌های آبدارتری که در جایی دورتر از خورشید ساخته بودند به آن وارد شده.

لورِته پیانی از دانشگاه لورن فرانسه به همراه همکارانش ۱۳ کندریت انستاتیت را بررسی کرده و محتوای هیدروژن آنها را به عنوان نماینده‌ای برای آب اندازه گرفتند. آنان دریافتند که این سنگ‌ها بسیار آبدارتر از چشمداشت‌ها هستند و چیزی هم‌ارز ۰.۰۸ تا ۰.۵۴ درصد از وزنشان از آب است.

پیانی می‌گوید: «این شهاب‌سنگ‌ها از بهترین همسان‌هایی هستند که برای بلوک‌های اختمانی زمین در دست داریم، و [چنان چه اکنون فهمیده‌ایم] به آن اندازه که می‌پنداشتیم خشک نیستند. این آب [آب‌های زمین] احتمالا در سرتاسر فرآیند شکل‌گیری زمین در بلوک‌های اختمانی آن بوده است.»

بر پایه‌ی سنجش‌های این دانشمندان، اگر زمین از کندریت‌های انستاتیت ساخته شده بوده، پس آنها می‌توانسته‌اند آبی به اندازه‌ی حدود سه برابر حجم اقیانوس‌های امروز زمین را با خود به زمین آورده باشند. پیانی می‌گوید: «اگر این مواد بوده‌اند که آب به زمین آورده‌اند، می‌توانسته‌اند در بلوک‌های ساختمانی سیاره‌های تیر، ناهید و بهرام هم بوده باشد.» سیاره‌های درونی سامانه‌ی خورشیدی می‌توانسته‌اند در آغاز سرشار از آب بوده باشند.

گزارش این دانشمندان در نشریه‌ی ساینس منتشر شده.
 
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
planet - Earth - water - solar system - meteorite - enstatite chondrite - sun - Laurette Piani - University of Lorraine - France - hydrogen - Mercury - Venus - Mars - Science

منبع: نیوساینتیست
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه