داریم به مریخ نزدیک می‌شویم

تا خواندن این جمله را به پایان ببرید ۴۰ کیلومتر به سیاره‌ی بهرام (مریخ) نزدیک‌تر شده‌اید.

زمین و بهرام دارند به هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند تا در پاییز به یکی از بهترین رویارویی‌ها از سال ۲۰۰۳ تاکنون برسند (رویداد پادیستان یا مقابله). فاصله‌ی میان این دو دارد به سرعت کوچک‌تر می‌شود- منفی ۸ کیلومتر بر ثانیه در بیست و یکم اوت. ما عملا داریم به سوی سیاره‌ی سرخ می‌رویم.

درخشش بهرام در این هفته از ستاره‌ی شباهنگ که روشن‌ترین ستاره‌ی آسمان زمینست هم پیشی گرفت. روشنی این سیاره اکنون به اندازه‌ای رسیده که تقریبا در نور روز هم دیده می‌شود و هدفی آسان برای تلسکوپ‌های کوچک شده.
 
اینجا چرخش بهرام در یک ساعت را می‌بینید، این تصویر زمان‌گریز را ماکسیمیلیان تئودورسکو، ستاره‌شناس آماتور رومانیایی از پیوند رشته عکس‌هایی که روز ۱۸ اوت از پشت تلسکوپ نیوتنی ۱۴ اینچی‌اش گرفته بود درست کرده.

او می‌گوید: «ساختارهای بسیاری اینجا دیده می‌شود. به کلاهک یخی قطب جنوب سیاره نگاه کنید که چگونه کوچک و شکسته شده- به این دلیل که این سمت از بهرام دارد روزهای پایانی بهارش را می‌گذراند.»

بهترین‌ها هنوز در راهند. تا زمان نزدیک‌ترین رویارویی در شب ۶ اکتبر که فاصله‌ی بهرام از زمین به ۰.۴۱۴۹ یکای اخترشناسی می‌رسد، درخشش آن باز هم دو برابرِ اکنون خواهد شد و دیگر روشن‌ترین جرم آسمان شب پس از ناهید و ماه خواهد بود. به هنگام این جلوه‌گری، قطب جنوب بهرام همچنان کج رو به زمین خواهد بود و نمایی خوب به رصدگران خواهد داد تا روند کوچک و خرد شدن کلاهک قطبی‌اش را که با فرارسیدن تابستانِ نیمکره‌ی جنوبیِ سیاره رخ می‌دهد ببینند.

نمی‌توانید صبر کنید؟ خوب اکنون یک زمانِ خوب برای نگاه کردن به این سیاره، درست پیش از آغاز روز است، هنگامی که در اوج آسمان، رو به جنوب است. ببینید که رنگ نارنجی سوخته‌اش با آغاز گرگ و میش سپیده‌دم چه جلوه‌ی زیبایی در آبی تیره‌ی بامدادی پیدا می‌کند.

خوب، تبریک میگویم، شما اکنون حدود ۵۰۰ کیلومتر به سیاره‌ی سرخ نزدیکتر شده‌اید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Earth - Mars - Red Planet - Sirius - star - Maximilian Teodorescu - Magurele - Romania - Newtonian - polar ice cap - Venus - Moon - Earth - planet

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه