جرم عجیبی که از کنار خورشید گذشت

 در روز ۷ اوت جرم شگفت‌انگیزی از کنار خورشید گذشت (پیشاپیش بگوییم که ناوگان بیگانگان نبود). کارل باتامز از پژوهشکده‌ی نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن دی.سی، که این ویدیو را از پیوند عکس‌های طیف‌نگارِ رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری (سوهو) درست کرده می‌گوید: «این یک دنباله‌دار سه قلو (سه‌تایی) بود.»

این یک پویانمایی (gif) به بزرگی ۱ مگ است برای بارگیری شکیبا باشید

او می‌گوید: «دو تکه‌ی اصلی‌اش به سادگی دیده می‌شوند، ولی تکه‌ی بسیار کم‌نور و افشانِ سوم در کنار تکه‌ی جلویی است.»

سوهو همواره در پی یافتن دنباله‌دارهاست، بیشتر هم دنباله‌دارهای خورشیدخراش کروز که همگی تکه‌های دنباله‌دار غول‌پیکری هستند که بیش از ۱۰۰۰ سال پیش از هم پاشیده بوده. این رصدخانه‌ی فضایی از زمان پرتابش در سال ۱۹۹۵ تاکنون بیش از ۳۰۰۰ عضو خانواده‌ی کروز را به سوی خورشید شیرجه می‌زدند پیدا کرده است.

و این دنباله‌دارِ سه‌تکه به همین دلیل چیز نامعمولی‌ست. باتامز می‌گوید: «عضو خانواده‌ی کروز نیست و مدارش با آنها همخوانی ندارد. هنوز به درستی نمی‌دانیم این دنباله‌دار از کجا آمده.»

اندکی پس از پدیدار شدن این خوشه‌ی دنباله‌داری در عکس‌های سوهو، شایعه‌ای آغاز به گسترش در رسانه‌های همگانی کرد: "فضاپیماهایی دارند دور خورشید چرخ می‌زنند". باتامز می گوید: «نه، این یک دنباله‌دار است. اگر چیزی مانند اردک راه برود، و مانند اردک صدا دهد... احتمالش هست که یک اردک باشد! این جرم همه‌ی نشانه‌های کلاسیکِ دنباله‌دار بودن را دارد: افشان است، کشیده است، یک دم دارد، و مسیری را دنبال می‌کند که آشکارا زیر نفوذ گرانش خورشید است.»

تصویر طیف‌نگارِ رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری (سوهو) از یک دنباله‌دار سه‌تکه‌ی ناشناس


این دنباله‌دار سه‌تایی اکنون دارد از خورشید دور شده و به سرعت از دید بیرون می‌رود. شانس کمی هست که تلسکوپ‌های بزرگ روی زمین بتوانند آن را دنبال کنند. اگر چنین شود، می‌توانند سرنخ‌هایی درباره‌ی همنهش و ریشه‌ی آن بیابند.

شوربختانه پیشگویی برای دنباله‌دارهای کوچک و تکه تکه‌ای مانند این خوب و آسان نیست. این شاید نخستین و واپسین گذر این دنباله‌دار از کنار خورشید باشد، زیرا به احتمال بسیار تاکنون به کلی خُرد شده. سوهو به دیدبانی خورشید و انتظار برای دیدن  مهمان دنباله‌داری بعدیمان ادامه خواهد داد.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
sun - alien armada - triple comet - Karl Battams - Naval Research Lab - Washington DC - coronagraph - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - Kreutz sungrazers - comet

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه