ذره ذره وجود ما از کجا آمده؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هیدروژنی که در بدن ما، و در تک تک مولکول‌های آبست از مهبانگ آمده. هیچ سرچشمه‌ی چشمگیر دیگری برای هیدروژن در کیهان سراغ نداریم.
کربن بدن ما در فرآیند همجوشی هسته‌ای در مرکز ستارگان پدید آمده، و همینطور اکسیژن. بیشتر آهن بدنمان هم از ابرنواخترهای ستارگان در دوردست‌های فضا و گذشته‌های دور سرچشمه گرفته.
و طلای جواهراتمان، به احتمال بسیار در برخورد ستارگان نوترونی‌ پدید آمده‌، رویدادی که به عنوان یک انفجار پرتوگامای زودگذر دیده و به عنوان امواج گرانشی حس می‌شود.
حتی عنصرهایی مانند فسفر و مس هم با این که به مقدار کم در بدنمان موجودند، ولی برای کارکرد همه‌ی گونه‌های شناخته شده‌ی زیستی اجزایی بنیادی‌اند.
در این تصویر، جدول تناوبی عنصرها را می‌بینید. رنگ‌هایی که در آن به کار رفته نشان‌دهنده‌ی بهترین نظریه‌های انسان‌ها برای ریشه‌ی هسته‌ای هممه‌ی عنصرهاست. سرچشمه‌ی برخی از عنصرها -مانند مس- هنوز به خوبی شناخته نشده و همچنان در دست پژوهش‌های دیداری و نظری‌ است. 

توضیح رنگ‌های تصویر:
آبی: هسته‌زایی مهبانگ
سبز: مرگ ستارگان کم‌جرم
زرد: انفجار ستارگان بزرگ
بنفش: ادغام ستارگان نوترونی
خاکستری: انفجار کوتوله‌های سفید
سرخ: هسته‌شکافی پرتوهای کیهانی (تریشش یا اسپالاسیون- فرآیندی که در آن، ذرات پرانرژی پروتون‌ها یا نوترون‌های یک هسته را از آن جدا می‌کنند و هسته‌های تازه‌ای می‌سازند-م)
قهوه‌ای: واپاشی‌ طبیعی هسته‌های عنصرهای پرتوزا (رادیواکتیو)

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
hydrogen - molecule - Big Bang - carbon - nuclear fusion - star - oxygen - iron - supernova - gold - neutron star - gamma-ray burst - gravitational wave event - life - periodic table - element - phosphorus - copper

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه