یک دور چرخش خورشید را در هفت رنگ ببینید

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد میتوانید آن را در فیبوک و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
آیا خورشید هنگامی که می‌چرخد، تغییر هم می‌کند؟
بله، و گستره‌ی این تغییرات می‌تواند از کوچک و جزیی گرفته تا چشمگیر و تماشایی باشد.
در این ویدیوی زمان‌گریز که توسط رصدخانه‌ی پویایی‌شناسی خورشیدی ناسا گرفته شده یک ماه کامل چرخش خورشید را از آغاز تا پایان ژانویه‌ی ۲۰۱۴ می‌بینیم. در نمای بزرگ سمت چپ فام‌سپهر خورشید (کروموسفر) را در طیف فرابنفش می‌بینیم، ولی نمای کوچک بالا-سمت راستش، چهره‌ی آشناترِ نورسپهر (فوتوسفر) خورشید را در نور دیدنی (مریی) نشان می‌دهد که همگام با نمای بزرگ می‌چرخد. این همان چهره‌ی معمولی خورشید است.
پنج نمای کوچک دیگر همگی تابش پرتو ایکس از اتم‌های به نسبت اندکِ آهن را در فرازاهای گوناگون تاج خورشید نشان می‌دهند. هر یک از این پنج نما برای نمایاندن تفاوت‌ها، به رنگ‌های زیفِ (کاذبِ) گوناگونی نشان داده شده‌اند. (همگی نیز همگام با نمای بزرگ می‌چرخند). یک دور چرخش کامل خورشید اندکی کمتر از یک ماه زمان می‌برد و چرخش آن در استوا هم سریع‌تر از بخش‌های دیگرش است.
تقریبا در همان آغاز ویدیو یک منطقه‌ی لکه‌ای بزرگ و فعال از پشت خورشید پدیدار می‌شود.
از جمله اثرهای جزیی و کوچکی که می‌بینیم تغییراتی در بافت سطح و شکل مناطق فعال است. ولی دگرگونی‌های چشمگیر عبارتند از چندین درخشش آنی در مناطق فعال، و بیرون زدن و فوران زبانه‌هایی که در همه جای لبه‌ی خورشید دیده می‌شوند.
خورشید ما اکنون دارد یک کمینه‌ی فعالیت که به گونه‌ی شگفت‌انگیزی آرام است را در چرخه‌ی مغناطیسی ۱۱ ساله‌اش می‌گذراند.
در پایان ویدیو، همان منطقه‌ی فعالی که در آغاز ویدیو دیدیم دوباره می‌چرخد و وارد میدان دید می‌شود، ولی این بار با چهره‌ای متفاوت و دگرگون شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
rectangle - meteor - Perseid Meteor Shower - projection - constellation Perseus - Perseid - radiant - Inner Mongolia - China - Milky Way Galaxy - planet - Saturn - Jupiter - airglow

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه