یوگی و دوستان در سه بُعد!

در این تصویر سه‌بعدی که در ژوییه‌ی ۱۹۹۷ گرفته شده یک سطح شیبدار که از آنِ سطح‌نشینِ رهیاب است را می‌بینیم به همراه خودروی روباتیک سوجورنر، کیسه‌های هوا، یک نیمکت، تخته سنگ‌های Barnacle Bill (بیل کشتی‌چسب) و یوگی. [نام Barnacle Bill به این دلیل روی این سنگ گذاشته شده که چیزهایی مانند barnacle که در فارسی به آن کشتی‌چسب و سرخاب می‌گویند دیده می‌شد. کشتی‌چسب گونه‌ای جانور سخت‌پوست است که به سنگ‌های دریا و یا بدنه‌ی کشتی‌ها می‌چسبد-م]
بیل کشتی‌چسب همان تخته سنگی‌ست که درست سمت چپ سوجورنر که دارای پنل خورشیدی است دیده می‌شود. یوگی هم همان تخته سنگ با نمای دوستانه‌ایست که بالا، سمت راست می‌بینیم.
و "نیمکت" (couch) هم سنگ گوشه‌داری است که اینجا نزدیک مرکز افق دیده می‌شود.
برای دیدن نمای سه‌بعدی این چشم‌انداز از یک عینک سرخ/آبی کمک بگیرید (یا تنها می‌توانید یک ورقه‌ی پلاستکی شفاف سرخ جلوی چشم چپ و یک ورقه‌ی آبی یا سبز جلوی چشم راستتان بگیرید).
این تصویر استریو توسط دوربین نیرومند "تصویرگر برای رهیاب بهرام" (آی‌ام‌پی) گرفته شده.
آی‌ام‌پی دو کانال نوری برای تصویربرداری‌های استریو و تعیین فاصله دارد و مجهز به آرایه‌ای از فیلترهای رنگی برای بررسی‌های طیفی است.
آی‌ام‌پی به عنوان نخستین رصدخانه‌ی اخترشناسی در سیاره‌ی بهرام، عکس‌هایی هم از خورشید و دیموس، کوچک‌ترین ماه از دو ماهِ خُردِ این سیاره گرفت.
ناسا در ژوییه‌ی امسال کاوشگر دیگری به نام خودروی پرسه‌ورنس را در ماموریتی به نام مارس ۲۰۲۰ راهی سیاره‌ی سرخ کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Pathfinder lander - Sojourner robot rover - Barnacle Bill - Yogi Rock - 3D - Mars - stereo - Imager for Mars Pathfinder - IMP - spectral - Sun - Deimos - moon - NASA - Mars Perseverance Rover - Red Planet

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه