پولک‌های ماهی کیهانی

در این چشم‌انداز میان‌کهکشانی سامانه‌ای شگفت‌انگیز از کهکشان‌ها به نام "آرپ ۲۲۷" در فاصله‌ی حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری زمین را می‌بینیم.
آرپ ۲۲۷ در مرزهای صورت فلکی ماهی جای دارد و از دو کهکشان تشکیل شده که در سمت راست چارچوب خودنمایی می‌کنند: کهکشان کمیاب پوسته‌ای ان‌جی‌سی ۴۷۴ و همسایه‌ی مارپیچی آبی رنگش، ان‌جی‌سی ۴۷۰.
دلیل پیدایش کمان‌ها یا پوسته‌های گسترده‌ی ان‌جی‌سی ۴۷۴ می‌تواند یک برخورد و برهم‌کنش گرانشی با همسایه‌اش، ان‌جی‌سی ۴۷۰ [در گذشته] باشد. توضیح دیگر می‌تواند این باشد که ان‌جی‌سی ۴۷۴ در گذشته کهکشان کوچک‌تری را بلعیده بوده و این ادغام به چیزی مانند موج‌هایی انجامیده که از افتادن سنگی در یک آبگیر آرام روی سطح آن پدید آورده.
ان‌جی‌سی ۴۶۷، کهکشان بزرگی که در بالا، سمت چپِ این تصویر ژرف دیده می‌شود هم گویا با پوسته‌هایی کم‌نور در بر گرفته شده، که این هم از یک سامانه‌ی کهکشانیِ برخوردیِ دیگر گواهی می‌دهد.
کهکشان‌های فریبنده‌ی دیگری در سرتاسر پس‌زمینه‌ی این چشم‌انداز دیده می‌شود. در پیش‌زمینه هم چند ستاره‌ی درخشان با تیزی‌های پراش را می‌بینیم که گفتن ندارد همگی از آنِ کهکشان خودمانند.
این میدان گسترده‌ی کیهانی پهنه‌ای به اندازه‌ی ۲۵ دقیقه‌ی قوس یا حدود ۱/۲ درجه از آسمان را می‌پوشاند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Arp 227 - constellation Pisces - shell galaxy - NGC 474 - spiral - NGC 470 - NGC 467 - interacting galaxy system - star - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه