سیارک بن‌نو تکه‌هایی از سیارک وستا را هم به خود افزوده!

اینها عکس‌هایی هستند که فضاپیمای اوسیریس-رکس ناسا در بهار ۲۰۱۹ گرفته بود و تکه‌هایی از سیارک وستا را روی سطح سیارک بن‌نو نشان می‌دهند. این سنگ‌های رنگ روشن که با دایره نمایانده شده‌اند، مواد پیروکسین-دار از وستا هستند-تصویر بزرگ‌تر (پی‌ان‌جی، ۸ مگ)

فضاپیمای اوسیریس-رکس ناسا چیزهایی نامعمول را روی سیارک بن‌نو یافته: تکه‌هایی از یک جرم دیگر در سامانه‌ی خورشیدی- سیارک وستا.

بن‌نو به سیاهی زغال است، در حقیقت حتی از زغال هم تیره‌تر. اکنون فضاپیمای اوسیریس-رکس تخته سنگ‌هایی بزرگ و روشن که به تکه‌های بزرگ پُفنبات (مارشملو) می‌مانند را روی سطح آن دیده.

دانشمندان پی برده‌اند که این سنگ‌ها تکه‌هایی از گدازه‌ی روشن هستند که از یک سیارکِ به کلی متفاوت با بن‌نو، آن هم در کمربند سیارک‌ها جدا شده‌اند- به احتمال بسیار سیارک وستا، جرمی پوشیده شده با گدازه‌های یخ‌زده که تلسکوپ فضایی هابل و پس از آن فضاپیمای داون ناسا دهانه‌ی برخوردی غول‌پیکری را روی آن آشکار کردند که خرده‌های پرتاب شده‌اش حتی روی زمین هم به شکل شهاب‌سنگ یافته شده‌اند.

خود این سیارک
که توده‌ای به نسبت سست از سنگ و خاک به نام "توده خرده‌سنگ" است پهنایی کمتر از ۵۰۰ متر دارد، تقریبا به اندازه‌ی بلندیِ آسمانخراش امپایر استیت.

به نظر میرسد زمانی در گذشته، سیارک بن‌نو تکه‌هایی از وستا را به ساختار کلی خود افزوده بوده. چنین آمیزه‌ای یک شگفتی کامل است و دانشمندان مشتاقانه چشم به راهِ بازگرداندن نمونه‌های سنگ و خاک بن‌نو به زمین در سال ۲۰۲۳ هستند.

بن‌نو یک سیارک کربن‌دار است که می‌تواند دربردارنده‌ی مواد آلی یا پیش‌سازهای مولکولی زندگی باشد. بن‌نو همچنین سیارکی‌ست که احتمال می‌رود روزی از کنار زمین بگذرد و حتی شاید به آن بخورد، اگرچه دستکم چندین سده‌ی دیگر.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky


واژه‌نامه:
 asteroid - Bennu - solar system - OSIRIS-REx - marshmallow - lav
a - asteroid belt - Hubble Space Telescope - NASA - Dawn mission - Earth - meteorite - Vesta - pyroxene

برگرفته از eapsweb

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه