نبرد یک رصدخانه تاریخی با آتش

اخترشناسان نگران رصدخانه‌ی کوه ویلسون هستند، و این عکس چرایی‌اش را می‌گوید. دیشب، یک وبکم خودکار شعله‌هایی را به تصویر کشید که از پای تپه‌ای درست زیر برج خورشیدی ۱۵۰ پایی رصدخانه زبانه کشید.

آتشسوزی بابکت (Bobcat Fire) که روز ۶ سپتامبر جنگل ملی انجلیز آغاز شد، اکنون مهارش از دست رفته و دارد این رصدخانه‌ی تاریخی را تهدید می‌کند. فاصله‌ی آن تا این تاسیسات در بعد از ظهر سه‌شنبه به کمتر از ۵۰۰ پا رسیده بود. آتش‌نشانان با بهره از ترفندهای گوناگون آن را نجات دادند، از جمله با کندن نواری با دست و با بولدوزر، تنظیم پس‌زنش‌های راهبردی (backfire، در حقیقت این عکس می‌تواند یک پس‌زنش باشد)، و پاشیدن آب از هواپیماها. پس از گذراندن دو شب دلهره‌آورِ نبرد با آتش، این رصدخانه همچنان پابرجاست.

تاثیر رصدخانه‌ی کوه ویلسون بر دانش اخترشناسی چیزی نیست که به آسانی نادیده گرفته شود. ادوین هابل برای کشف گسترش (انبساط) کیهان از تلسکوپ ۱۰۰ اینچی این رصدخانه، که بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان از ۱۹۱۷ تا ۱۹۴۹ بود بهره گرفت. فریتس تسوئیکی [در همین جا] به شواهدی درباره‌ی ماده‌ی تاریک دست یافت. و و جرج الری هیل با کمک برج خورشیدی همین رصدخانه نشان داد که لکه‌های خورشیدی جزیره‌های غول‌پیکری از مغناطیس شناور در سطح خورشیدند.

این رصدخانه همچنان در خطر است. برای آتش‌نشانان که به سختی برای نجات آن می‌کوشند بهترین آرزوها را داریم.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies

twitter.com/1star_7sky


واژه‌نامه:

Mt. Wilson Observatory - webcam - Solar Tower - Bobcat Fire - Angeles National Forest - bulldozer - backfire - Edwin Hubble - Fritz Zwicky - dark matter - George Ellery Hale - sunspot - magnetism - sun - firefighter

منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه