آرایش ناهید در طیف فرابنفش

برخی از مردم می‌گویند "ناهید خسته‌کننده است". بله، اگر از پشت یک تلسکوپ معمولی به این دومین سیاره‌ی درونی سامانه‌ی خورشیدی نگاه کنیم آن را گویی (کره‌ای) کمرنگ و ساده، بدون هیچ ویژگی‌های نمایان و جدا از هم خواهیم یافت. ولی چیزی که اخترشناس آماتور، کارمینه گارجیولو در روز ۱۸ سپتامبر با نگاه کردن به ناهید دید این گونه نبود.

گارجیولو می‌گوید: «در ناهید چندین سازند ابری و چیزی که می‌تواند یک توفند باشد دیده می‌شود.» اینجا در عکس سمت راست که رنگ زیف (کاذب) است، به نظر می‌رسد ناهید هم لکه‌ی سرخ بزرگِ خودش را دارد.

برای تبدیل ناهید از یک توپ بیلیارد ساده و یکدست به یک سیاره‌ی پویا با سامانه‌های توفانی آشکار به یک چیز نیازست: فیلتر فرابنفش. در جو ناهید مولکولی به نام اواس‌ا‌س‌او (OSSO) است که پرتوی فرابنفش را درمی‌آشامد (جذب می‌کند). دگرگونی در چگالی اواس‌اس‌او می‌تواند رد بادها، ابرها، چرخندها و چیزهای دیگر را نشان دهد.

گارجیولو با با بهره از یک فیلتر فرابنفش (۴۰۵-۳۲۵ نانومتر) روی یک تلسکوپ ۱۶ اینچی توانست آن را تقریبا درست روی باند درآرشامی اواس‌اس‌او تنظیم کند. پس اگر این گونه به ناهید نگاه کنیم دیگر آن را خسته‌کننده نخواهیم دید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Venus - planet - Carmine Gargiulo - hurricane - false-color - Great Red Spot - billard ball - ultraviolet - molecule - OSSO - UV - cyclone - absorption band

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه