"هواپیمای فضایی" از کنار ناهید می‌گذرد

می‌دانستید یک "هواپیمای فضایی" در مداری به گرد زمین می‌گردد؟ این فضا-هواپیما، ریز-شاتل نیروی هوایی آمریکا، بویینگ ایکس-۳۷ است.

دو شب پیش، کوین فاتر از براکویل در انتاریو این فضا-هواپیما را که داشت از کنار سیاره‌ی ناهید می‌گذشت به تصویر کشید. فاتر می‌گوید: «ماهواره‌ی دیگر در ویدیو ماهواره‌ی سائوکم ۱-بی (SAOCOM 1-B) است که از بالای ناهید گذشت.»

ایکس-۳۷ یک فضاپیمای روباتیک نیمه-سری است که همانندی‌هایی با شاتل فضایی قدیمی دارد. در حقیقت این هواپیمای فضایی در آغاز در سال ۱۹۹۹ به عنوان یکی از پروژه‌های ناسا به کار گرفته شده بود و سپس در سال ۲۰۰۴ به وزارت دفاع ایالات متحده‌ی آمریکا منتقل شد. ایکس-۳۷ از آوریل ۲۰۱۰ تاکنون به گردش‌های دوره‌ای در مدار زمین می‌پردازد، با پروازهایی که در برخی از آنها تا ۷۸۰ روز در مدار می‌ماند. تازه‌ترین ماموریت، ماموریت ششم، در ۱۷ می ۲۰۲۰ با پرتاب بر دوش یک موشک اتلس ۵ آغاز شد.

اوایل این ماه، چین هم نخستین هواپیمای فضایی خود را پرتاب کرد، ظاهرا برای همگام شدن با ایکس-۳۷. نمونه‌ی چینی که آن هم مانند شاتل فضایی بازنشسته‌ی ناسا است نخستین پرواز آزمایشی‌اش را که یک پرواز دو روزه در مدار نزدیک زمین بود در روز ۶ سپتامبر به پایان رساند و در "جایی" از خاک چین فرود آمد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies

twitter.com/1star_7sky


واژه‌نامه:

Earth - US Air Force - Boeing X-37 - shuttle - Kevin Fetter - Brockville - Ontario - planet - Venus - SAOCOM 1-B - NASA - space shuttle - United States Department of Defense - Atlas V - China - space plane - low-Earth orbit


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه