فالکون و ماه ذرت!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۱ مگ)

قرص کامل ماه که سیاره‌ی زمین را روشن می‌کند می‌تواند نام‌های گوناگونی بگیرد.
واپسین ماه کامل تابستان امسال در نیمکره‌ی شمالی روز ۲ سپتامبر بود، ماهی که در فرهنگ بخشی از مردمان باخترزمین به نام "ماه کامل ذرت" شناخته می‌شود.
در این تصویر که چند روز پیش‌تر، در ۳۰ اوت گرفته شده، ماهِ تقریبا پُر را میبینیم که درست پیش از غروب خورشید از پشت افق در آمده و دارد از میان ابرهای آسمان بر پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در ساحل فضایی فلوریدا نور می‌افشاند.
عکاسِ این چشم‌انداز با زمانبندی خوبی که داشته نور آتش موتورهای یک موشک را هم زیر قرص ماه ثبت کرده. این گامِ (مرحله‌ی) نخست موشک فالکون ۹ است که پیروزمندانه دارد به منطقه‌ی فرود شماره ۱ در کیپ کاناورال بازمی‌گردد.
خود این موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس حدود ۹ دقیقه پیش از گرفته شدن این عکس به فضا پرتاب شده و ماهواره‌ی سائوکم ۱بی (SAOCOM 1B) را به سوی یک مدار قطبی برده بود.
این عملیات چهارمین پرتاب برای گام نخست و بازکاربردپذیرِ فالکون ۹ و نخستین پرتاب به یک مدار قطبی از کیپ کاناراوال از سال ۱۹۶۹ تاکنون بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه نامه:
planet - Eart - full moon - Full Corn Moon - Cape Canaveral Air Force Station - Florida - Space Coast - Falcon 9 - landing zone 1 - SpaceX - SAOCOM 1B - polar orbit

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه