راه شیری بر فراز کوه سنت مایکل

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

زمین و آسمان در کجا به هم می‌رسند؟
پاسخ: در همه‌ی افق‌ها! ولی در این تصویر، مسیر روی زمین به کوه سنت مایکل (به زبان کورنی: Karrek Loos yn Koos) رسیده، یک جزیره‌ی تاریخی کوچک در کورن‌وال انگلستان.
این کوه معمولا با آب‌هایی کم‌ژرفا در بر گرفته شده. ولی میان‌گذرهایی آنجا ساخته شده که در زمان‌های اُوپَس (جزر) می‌توان از رویشان گذشت.
جاده‌ای هم در آسمان دیده می‌شود. این جاده در حقیقت نوار مرکزی کهکشان راه شیری است و اگرچه به نظر می‌رسد آن هم به کوه سنت مایکل رسیده، ولی در ژرفای دوردست آسمانست.
سحابی سرخفامی که در کهکشان، درست بالای دژ دیده می‌شود سحابی مرداب است. در سمت چپ آن هم سیاره‌ی تابناک مشتری، و در سمت راستش هم تیر یک شهاب درخشان را می‌بینیم.
این تصویر از پیوند نماهای جداگانه‌ای از پس‌زمینه و پیش‌زمینه درست شده که همگی در یک شب از شب‌های ماه ژوییه و از یک جا گرفته شده بودند.
اگرچه شهاب‌ها زودگذرند و راه شیری هم با چرخش زمین در آسمان جابجا می‌شود، ولی این سیاره‌ی مشتری است که تا ماه دسامبر شبچراغی نمایان در آسمان غروب خواهد ماند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
St Michael's Mount - Cornish - Karrek Loos yn Koos - Cornwall - England - Milky Way Galax - nebula - Lagoon Nebula - Jupiter - meteor - Earth turns

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه