طلوع ماه ذرت

در اوایل این ماه میلادی، طلوع "ماه کامل ذرت" در رشته نماهای زمانگریزی از فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری به تصویر کشیده شد- این نماها با عدسی تله‌فوتو گرفته شدند و از همین رو قرص ماه که در حقیقت از دیدگاه زمین، تنها نیم درجه پهنا دارد، در آنها به گونه‌ی نامعمولی بزرگ دیده می‌شود.
تصویربرداری از خاک کشور پرتغال انجام شد ولی بیشتر چشم‌انداز پیش‌زمینه -از جمله دهکده‌ی پوئبلا د گوزمان- در خاک اسپانیا است.
این ماه کامل به نام "ماه ذرت" نامیده می‌شد، نامی که در فرهنگ برخی از بومیان آمریکای شمالی به ماه کاملِ این زمان از سال، به دلیل همزمانی آن با رسیده شدن ذرت‌ها داده شده بود.
به یاد داشته باشید که قرص ماه اگرچه هنگامی که نزدیک افق است به نظر بزرگ‌تر از ساعت‌های دیگر می‌آید، ولی در واقعیت این گونه نیست و ماه هرگز بزرگ‌تر نمی‌شود- این تنها یک خطای دید است.
ماه کامل بعدی -که در آغاز اکتبر رخ خواهد داد- به نام ماه درو شناخته می‌شود زیرا بیشترین همزمانی را با هموگان یا اعتدال پاییزی نیمکره‌ی شمالی و آغاز فصل برداشت در کشتزارها دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Full Corn Moon - time-lapse - telephoto lens - Earth - Portugal - Puebla de Guzmán - Spain - indigenous - Americas - corn - Moon - illusion - Full Harvest Moon - autumnal equinox

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه