سنگپاشی‌های سیارک بن‌نو

سیارک بن‌نو دانه‌های شن به فضا پرتاب می‌کند، ولی چرا؟ هیچ کس به درستی نمی‌داند.
این پدیده‌ای نامنتظره بوده که فضاپیمای اوسیریس-رکس ناسا در چندین دوره با آن روبرو شده است.
از جمله انگاره‌های پیشرویی که برای این پدیده پیشنهاد شده برخورد شهاب‌واره‌های خورشید-گرد، شکستگی‌های گرمایی ناگهانی در ساختارهای درونی، و آزاد شدن ناگهانیِ فواره‌های بخار آب بوده.
تصویری که اینجا می‌بینید پیوندی از دو نما است و یکی از این رویدادهای پرتاب شن را در اوایل ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. پرتابه‌ها که نور خورشید را بازتابانده‌اند در سمت راست دیده می‌شوند.
داده‌ها و شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهند که شن‌های درشت‌تر معمولا یکراست به سوی این سیارک چرخانِ ۵۰۰ متری برمی‌گردند، دانه‌های کوچک‌تر روی می‌جهند، و کوچک‌ترین دانه‌ها هم به کلی از چنگ گرانش این سیارکِ الماس-مانندِ نزدیک-زمین می‌گریزند.
فواره‌ها و رویدادهای برون‌پاشی سطح از ویژگی‌های عمده‌ی دنباله‌دارها هستند، و همین‌ها دُم و گیسوی آنها، و بعدها بارش‌های شهابی در آسمان زمین را پدید می‌آورند.  
فضاپیمای خودکار اوسیریس-رکس در اواخر سال ۲۰۱۸ به سیارک "۱۰۱۹۵۵ بن‌نو" رسید و بر پایه‌ی برنامه، در اکتبر ۲۰۲۰ با نشستن بر سطح این سیارک، از آن نمونه خواهد برداشت.
اگر همه چیز درست پیش برود، این نمونه در سال ۲۰۲۳ برای بررسی‌های دقیق به زمین آورده خواهد شد.
یکی از دلایلی که سیارک بن‌نو به عنوان مقصد اوسیریس-رکس برگزیده شد این بود که سطح آن می‌تواند همنهش‌های آلی از روزگار آغازین سامانه‌ی خورشیدی را در بر داشته باشد، ترکیب‌هایی که می‌توانسته‌اند اجزای سازنده‌ی زندگی زمینی بوده باشند.

این نوشته را درباره‌ی این سیارک و این فضاپیما بخوانید: * چرا سیارک بن‌نو به عنوان مقصد اوسیریس-رکس برگزیده شد؟

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
NASA - OSIRIS-REx - Sun - meteoroid - gravel - asteroid - Earth - diamond - comet - tail - coma - meteor shower - 101955 Bennu - organic - Solar System

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه