آرپ ۷۸، کهکشانی شگفت‌انگیز

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان مارپیچی شگفت‌انگیز و ویژه‌ی آرپ ۷۸ در مرزهای صورت فلکی بره و به فاصله‌ی ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در فراسوی ستارگان و سحابی‌های کهکشان راه شیری جای دارد.
این کهکشان که با نام ان‌جی‌سی ۷۷۲ نیز شناخته می‌شود، جزیره‌ای کیهانی به پهنای بیش از ۱۰۰ هزار سال نوری است و در این تصویر پرجزییات کیهانی، تک بازوی مارپیچی برجسته‌ی بیرون‌زده‌اش را به رخ ما می‌کشد.
کهکشان فشرده‌ی ان‌جی‌سی ۷۷۰ که درخشان‌ترین همدم از میان چندین همدم آرپ ۷۸ است در این تصویر بالا و سمت راست این مارپیچی بزرگ دیده می‌شود. نمای بیضیگون و افشانِ ان‌جی‌سی ۷۷۰ به زیبایی با یکی از ستارگان تابناک راه شیری که با تیزی‌های پراش در پیش‌زمینه‌ی عکس دیده می‌شود در زردفامی برابری می‌کند.
بازوی مارپیچی بزرگ آرپ ۷۸ که با رگه‌های گسترده‌ی غبار و ردیف‌های خوشه‌های ستارگان جوان و آبی‌فام آراسته شده به احتمال بسیار دستاورد برهم‌کنش‌های کشند گرانشی.
به نظر می‌رسد جریان‌های کم‌نوری از ماده، آرپ ۷۸ را به کهکشان‌های همدم نزدیکش پیوند داده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Arp 78 - peculiar galaxy - spiral galaxy - constellation Aries - star - nebula - Milky Way galaxy - NGC 772 - spiral arm - companion galaxy - NGC 770 - elliptical - star cluster - gravitational tidal interaction

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه