خورشید و سراب اُمگا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۹ مگ)
ثبت این طلوع آفتاب هم نیاز به شانس داشت و هم نیاز به زمان‌بندی.
نخست و پیش از همه، باید زمان‌بندی دقیقی انجام می‌شد تا بتوان یک قایق بادبانی را درست به هنگام گذشتن از جلوی خورشیدی که داشت از پشت افق سر می‌زد به تصویر کشید.
افزون بر این در یک همرویدادی شانسی، خود خورشید که در زمینه بود نمایی نامعمول پیدا کرده و مانند حرف یونانی اُمگا (Ω) شده بود.
واقعیت اینست که خورشید همان قرص دایره‌ایِ همیشگی‌اش را داشت- سراب یا خطای دید اُمگا تنها دستاورد شکست نور خورشید در هوای گرم باللای آب بود.
سراب امگا "سراب زیرین" است که توسط یک لایه هوای به نسبت گرم درست بالای سطح آب پدید می‌آید. شیب دمایی در هوا -گرم‌تر نزدیک سطح آب و سردتر بالای آن- و شکست نور خوررشید در لایه‌ی هوای گرم باعث شکل‌گیری یک تصویر وارنه از خورشید زیر قرص واقعی‌اش شده. هر دو تصویر به دلیل فیلتر شدن نور  توسط جو به رنگ سرخ در آمده‌اند و با هم نمایی مانند یک پیکره‌ی گداخته که دارد آب می‌شود درست کرده‌اند.
گفتنی‌ست اژول ورن این سراب را به نام سراب "گلدان اتروسکی" نامیده بود.
پدیده‌های اپتیکی که در اثر هوای زمین رخ می‌دهند اگرچه تا اندازه‌ای کمیابند، ولی می‌توانند به اجرام دوردست نزدیک افق -از جمله ماه و خورشید- نمایی بسیار نامعمول بدهند.
این تصویرِ طلوع آفتاب که برای ثبتش تنها یک بار نوردهی انجام شده، کمی بیش از دو هفته پیش در دریای مدیترانه، جایی نزدیک والنسیای اسپانیا گرفته شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
sailboat - Sun - Greek - Omega - Ω - refract - Earth - Moon - Mediterranean Sea - Valencia - Spain

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه